Státní zástupkyně se odvolala proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 5, který v dubnu nepravomocně odsoudil tehdejšího šéfa poslaneckého klubu VV a exministra dopravy Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku. Oznámil to soudce Jan Šott.

Bártovi soud uložil za uplácení podmíněný trest, Škárkovi za podvod tříleté vězení a zákaz výkonu poslanecké činnosti. Bezprostředně po vynesení rozsudku podali oba muži odvolání.

"Státní zástupkyně podala tento týden odvolání u obou obžalovaných do viny i trestu," potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Žalobkyně podle ní zatím nechce důvody pro tento krok zveřejňovat, zazní prý u odvolacího pražského městského soudu.

Odůvodnění zatím neobdržel ani soudce Šott. Doplnil pouze, že se státní zástupkyně odvolala ve prospěch Škárky. U Bárty pak podala opravný prostředek částečně v jeho prospěch, částečně v neprospěch.

Státní zástupkyně původně vinila Bártu z toho, že chtěl uplatit své bývalé stranické kolegy Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Podle obžaloby jim dal 500 tisíc a 170 tisíc korun, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy.

Škárka údajně úplatek převzal a část peněz použil. Byl proto obžalován z přijetí úplatku.

Bývalý šéf poslanců VV vinu odmítl s tím, že Škárkovi a Kočí peníze půjčil. Předseda trestního senátu Jan Šott jeho tvrzení uvěřil. Podle něj je však i poskytování bezúročných půjček uplácením. Bártovi proto uložil osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva a půl roku.

Škárka podle Šotta vylákal z Bárty peníze pod falešnou záminkou, chtěl prý předsedu poslaneckého klubu diskreditovat.

Podvodu se možná dopustila i Kočí

Podobně jednala také Kristýna Kočí, domnívá se soudce. Policie se proto začala zabývat tím, zda se i ona nedopustila podvodu.

Případ Kristýny Kočí vyšetřuje protikorupční policie, zatím ale nepřistoupila k zahájení úkonů trestního řízení, informoval ve středu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Vít Bárta se kvůli verdiktu soudu vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV a pozastavil členství ve straně. Poslancem zatím zůstal.

Jaroslav Škárka chce vše řešit až po pravomocném verdiktu. Prohlásil, že soud v jeho případě potrestal nahlášení úplatku.

Kristýna Kočí tvrdí, že po celou dobu trestního řízení mluvila pravdu a spolupracovala s policií, státním zastupitelstvím a soudem.

Kontroverzní verdikt soudce Šotta

Část Šottova verdiktu vyvolala debatu odborníků na ústavní právo. Podle některých z nich nemohou soudy zakázat poslancům vykonávat funkci. Poslanecký mandát podle nich zaniká jen na základě důvodů výslovně jmenovaných v ústavě.

Soudce Šott však trvá na tom, že mu trest zákazu činnosti umožňuje trestní zákoník.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist