Státní zástupkyně se odvolala proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 5, který v dubnu nepravomocně odsoudil tehdejšího šéfa poslaneckého klubu VV a exministra dopravy Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku. Oznámil to soudce Jan Šott.

Bártovi soud uložil za uplácení podmíněný trest, Škárkovi za podvod tříleté vězení a zákaz výkonu poslanecké činnosti. Bezprostředně po vynesení rozsudku podali oba muži odvolání.

"Státní zástupkyně podala tento týden odvolání u obou obžalovaných do viny i trestu," potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Žalobkyně podle ní zatím nechce důvody pro tento krok zveřejňovat, zazní prý u odvolacího pražského městského soudu.

Odůvodnění zatím neobdržel ani soudce Šott. Doplnil pouze, že se státní zástupkyně odvolala ve prospěch Škárky. U Bárty pak podala opravný prostředek částečně v jeho prospěch, částečně v neprospěch.

Státní zástupkyně původně vinila Bártu z toho, že chtěl uplatit své bývalé stranické kolegy Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Podle obžaloby jim dal 500 tisíc a 170 tisíc korun, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy.

Škárka údajně úplatek převzal a část peněz použil. Byl proto obžalován z přijetí úplatku.

Bývalý šéf poslanců VV vinu odmítl s tím, že Škárkovi a Kočí peníze půjčil. Předseda trestního senátu Jan Šott jeho tvrzení uvěřil. Podle něj je však i poskytování bezúročných půjček uplácením. Bártovi proto uložil osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva a půl roku.

Škárka podle Šotta vylákal z Bárty peníze pod falešnou záminkou, chtěl prý předsedu poslaneckého klubu diskreditovat.

Podvodu se možná dopustila i Kočí

Podobně jednala také Kristýna Kočí, domnívá se soudce. Policie se proto začala zabývat tím, zda se i ona nedopustila podvodu.

Případ Kristýny Kočí vyšetřuje protikorupční policie, zatím ale nepřistoupila k zahájení úkonů trestního řízení, informoval ve středu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Vít Bárta se kvůli verdiktu soudu vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV a pozastavil členství ve straně. Poslancem zatím zůstal.

Jaroslav Škárka chce vše řešit až po pravomocném verdiktu. Prohlásil, že soud v jeho případě potrestal nahlášení úplatku.

Kristýna Kočí tvrdí, že po celou dobu trestního řízení mluvila pravdu a spolupracovala s policií, státním zastupitelstvím a soudem.

Kontroverzní verdikt soudce Šotta

Část Šottova verdiktu vyvolala debatu odborníků na ústavní právo. Podle některých z nich nemohou soudy zakázat poslancům vykonávat funkci. Poslanecký mandát podle nich zaniká jen na základě důvodů výslovně jmenovaných v ústavě.

Soudce Šott však trvá na tom, že mu trest zákazu činnosti umožňuje trestní zákoník.