Odvedl poctivou práci, říká o výkonu soudce Jana Šotta, který odsoudil Víta Bártu za korupci, velká justiční autorita a předseda respektovaného Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Baxa svého mladšího kolegu z Obvodního soudu pro Prahu 5 chválí také za to, že se nebál celý proces otevřít veřejnosti, což v Česku není zrovna běžné.

HN: Co vás napadlo, když jste před týdnem poslouchal rozsudek nad Vítem Bártou?

Především jsem měl trochu pyšný pocit, že jsou v justici takoví soudci. Já jsem toho kolegu nikdy neviděl, nikdy jsem o něm předtím neslyšel, ale měl jsem z něj radost. Už během procesu se mě ptali, jestli v soudní síni mají být kamery a podobně. Já jsem tehdy i veřejně soudce podpořil. Ta věc Víta Bárty se odehrála ve veřejném prostoru, ve veřejném životě, několik měsíců se o ní píše – takže ve chvíli, kdy dospěla k soudu, nejde přibouchnout dveře.

Pak jsem si ještě říkal, aby se soudce nenechal tím mediálním zájmem unést a nesklouzl k exhibicím. Ale to se nestalo, byl naprostý profesionál.

HN: Překvapilo vás – tak jako kdekoho – že půjčka může být zároveň úplatkem?

Ne! Nepřekvapilo. Víte co – musím kolegu pochválit, protože často se soudcům vytýká, že nejsou přesvědčiví. Což je často dáno tím, že jsou nesrozumitelní. My soudci často sklouzáváme do takového našeho ptydepe, kterému rozumíme jen my sami. Protože pro koho píšeme rozsudek? No většinou nepřiznáme, že ne pro lidi, ale pro nadřízený soud. Tenhle rozsudek se ale liší, je napsaný jasnou řečí. Možná sice někdy trochu expresivní...

HN: Třeba že je poslanec Škárka lhář a že se choval hanebně?

Jasně. Možná malá zdrženlivost by neškodila. Ale někdy bývá taková, že rozsudky jsou k neučtení. Ale zase – proč nenazývat věci pravými jmény? Tak, aby tomu každý rozuměl? Prostě když je něco lež, tak je to lež – a nebudeme tomu přece říkat mystifikace. Pravda je, že na tenhle styl rozsudků nejsme příliš zvyklí.

HN: Říkáte, že jste byl pyšný. A to kvůli tomu, jak proces řídil, nebo i jak rozhodl?

Já tady nemůžu ve zkratce říct, jestli rozhodl dobře, nebo špatně, na to nemám dost informací. Navíc ta věc určitě proběhne dalšími stupni soudu, takže to nechme zatím být. Myslím si, že odvedl poctivou práci a že rozhodl odborně podle svého svědomí. A hlavně se z toho nerozklepal. On není soudcem, který by takové případy dělal třikrát za týden.

V pátečním vydání Hospodářských novin najdete celý rozhovor s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. Vysvětluje například, jak se celá kauza může dál vyvíjet u odvolacího soudu.

ctete patek