Policie i celníci v posledních dnech vytrvale odmítají kritiku, že i jejich nedůsledná práce při snaze o potírání černého trhu s alkoholem stojí za sérií otrav metylalkoholem, která si v Česku vyžádala 26 lidských životů.

Šéf Generálního ředitelství cel Pavel Novotný tvrdí, že jeho lidé chodí na pravidelné kontroly a s podvodníky bojují. Spolupracuje prý s výrobci alkoholu a kontrolují trh tak, aby odhalili nelegální výrobu.

V on-line rozhovoru opakovaně uvedl, že v minulosti celní správa navrhla několik kontrolních nástrojů a opatření pro boj s daňovými úniky.

Ke kauze otrav metylalkoholem uvedl, že se "jedná o kriminální jednání konkrétních pachatelů, jemuž nejspíš bylo těžké předejít." Osobní odpovědnost na smrti obětí otrav odmítá.

V on-line rozhovoru poukázal i na nedostatečnou spolupráci veřejnosti před propuknutím aféry.

"Je třeba si uvědomit, že spolupráce s veřejností byla do této tragické kauzy zcela minimální. Až po jejím propuknutí veřejnost začala v mnohem větší míře poskytovat podněty a informace vedoucí k jejich odhalení."

Jaké pro něj bude mít kauza důsledky, záleží podle něj na výsledcích vyšetřování a analýz. "Pokud by se ukázalo, že to šlo o zásadní systémové pochybení, pak bych nabídl panu ministrovi svoji rezignaci," uvedl nedávno.

Pochybil šéf celníků Pavel Novotný a má skutečně ministru financí Miroslavu Kalouskovi nabídnout svou rezignaci? Jak v terénu jeho lidé postupují? Jsou důslední? Co všechno mají na starosti?

Ptali jste se šéfa Generálního ředitelství cel Pavla Novotného.

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Milan
Považuji rozsah trhu s nezdaněným alkoholem za naprosto alarmující. Mluví se o nedostatečné legislativě. Ptám se, jaké konkrétní návrhy úprav legislativy směřující k zlepšení situace jste v minulých dvou letech předal ministrovi financí.
V minulých letech celní správa navrhla například "zavedení spotřební daně" do kontrolní pásky (tzv. kolku), zpřísnění podmínek pro registraci osob provádějících značení lihu, omezení objemu spotřebitelských balení (lahví), zavedení jednocestných zátek a řadu dalších.
Pavel Novotný
franta
Dobrý den od všech přebujelých státních organizací vždy slyšíme, že jich máme více než jinde, protože vykonávají více činností. Takže máme více policistů, 7 x více celníků než Rakousko. Nemyslíte, že už nastal čas propouštět? Vždyť jen Váš provoz a výsluhy nás stojí miliardy. Kdy budeme mít jako ono zmiňované Rakousko malou fundovanou Celní správu nekontrolující hlouposti? Byl jsem proclívat zboží a když jsem viděl to pracovní "nasazení" Vašich lidí, byl jsem velmi, ale opravdu velmi vytočený.
Dobrý den, je třeba vždy srovnávat rozsah kompetencí celních správ. CS Rakouska nemá tolik kompetencí, které naší celní správě daly naše národní předpisy (např. policejní kompetence, kontrolu mýta apod.)
Pavel Novotný
Venca
Dobrý den, chtěl bych se zeptat,co říkáte výroku ministra Kalouska,že za otravy metanolem stát nemůže.V případě,že ne,tak kdo?Dále bych se chtěl zeptat,co plánujete v boji proti pančování alkoholu obecně,protože je jasný,že za posledních 20let se toho moc neudálo,samozřejmě to celé smrdí po korupci v těch nejvyšších patrech jak u Vás tak na politické scéně.Nebo si myslíte,že zavřením dvou diletantů z garáže v Řiťce u Prahy máte s pančováním pokoj?
Dobrý den, jsem toho názoru, že v tomto případě šlo skutečně o kriminální čin, který nemohla celní správa, jako správce spotřební daně předpokládat. Celní správa již v minulosti navrhovala a i dále bude navrhovat další účinnější kontrolní nástroje pro boj s daňovými úniky, např. licencování a omezení míst prodeje alkoholu a další.
Pavel Novotný
fifina
Vnímáte nějakou vlastní chybu, že muselo tolik lidí zemřít, aby se státní instituce pustily do boje s černým alkoholem? Nejde celní správa spíš jen po povrchu (rychlá kontrola dálničních známek, tržišť a spol.) než aby se zaměřovala na podhoubí? Máte něco jako celní kriminálku? díky Finsterka
I když cítím lidský rozměr této tragedie, přesto nevnímám jako svoji osobní odpovědnost skutečnost, že zemřelo tolik lidí. Jedná se v tomto případě o kriminální jednání konkrétních pachatelů, jemuž nejspíš bylo těžké předejít.
Pavel Novotný
Jitka
Podáte rezignaci? Je na tom černý trh s alkoholem hůře než tabákový? Děkuji za odpověď. Jitka
Na tuto otázku jsem již odpovídal v pořadu OVM a v této odpovědi zůstávám. Oba tyto "černé trhy" nás dlouhodobě velmi trápí a snažíme se je stlačit na minimum.
Pavel Novotný
Honza
Co tak někdy najít odvahu, a vysvětlit panu ministrovi, že to co teď na jeho pokyn poslední cca 3 roky provádíte s celní správou má pak za následek její disfunkčnost? Celní správa se poslední roky zabývá totiž hlavně sama sebou při hledání nové koncepce. Vemte si příklad z finančáků, ti nejlepšímu ministrovi financí na světě jasně řekli, že pokud se zrealizují jím prosazované změny, tak se zhroutí výběr daní.
Celní správa se podle mého názoru nezabývá hledáním nových kompetencí, svoje představy už uplatnila v novém zákonu o celní správě a uplatňuje i v dalších projektech, které by měly znamenat pozitivní posun nejen v její činnosti, ale i pro veřejnost.
Pavel Novotný
Pavel
Dobrý den, ministr Kalousek bránil celní správu tím, že kontroly alkoholových výrobků probíhají stále a úspěšně. Také zmínil, že minulí rok proběhlo několik tisíc kontrol a odhalilo se několik hl pančovaného alkoholu. Jak je tedy možné, že se nepodařilo za roky kontrol rozkrýt tyto organizace. Poté se vyskytla tato aféra a umřelo mnoho lidí. Najednou byla celní správa schopna rozkrýt celou chobotnici během pár dnů. Není to jasný náznak nedůseldného řešení této problematiky? Nechci zde svalovat vinu na celní správu, jelikož nemám dostatek celkových informací a ani nechci nikoho soudit. Pouze mě zajímá jak je možné, že se nepodařilo odhalit viníky dříve, aniž by byli ztráty na životech. Totiž když šlo opravdu do tuhého, chobotnice zločinců byla rozkryta během pár dní.
Dobrý den, "ilegání výroba a trh s alkoholem" je formou skryté kriminality, kterou nelze "kontrolovat", pouze odhalovat. Je třeba si uvědomit, že spolupráce s veřejností byla do této tragické kauzy zcela minimální. Až po jejím propuknutí veřejnost začala v mnohem větší míře poskytovat podněty a informace vedoucí k jejich odhalení.
Pavel Novotný
esmeralda
S jakou castkou hospodari Celni sprava na rok 2012? jaka castka je stanovena na rok 2013? Na jakých položkách konkretnebude rozdíl krácen, budou mít celnící opet mene penez na benzín a limity na tankování jak tomu je letos? Jake priority má celni správa na rok 2013? Proc nemají celníci stravenky?
Celní správa má na výdaje na rok 2012 cca 4 mld. Kč, rozpočet na rok 2013 dosud nebyl schválen. Mezi priority příštího roku bude mj. patřit zajistit plynulý přechod na novou organizační a řídící strukturu CS podle nového zákona o CS.
Pavel Novotný
Karel
Zeptám se přímo: Jste toho názoru, že Váš nejvyšší boss Kalousek pro Vás vytváří optimální podmínky k plnění všech úkolů celní správy? Měl by zůstat na svém místě či raději zaujmout někde funkční mílsto chemika?
Nevím, co máte na mysli pod slovem "optimální". Celní správa je zvyklá i z minulosti pracovat s nástroji, které má k dispozici, a v reálných podmínkách.
Pavel Novotný
Pavel
Dobrý den, kdo, podle Vašeho názoru, by mohl být hlavním viníkem současné situace?? Muselo to opravdu zajít tak daleko?? Myslíte si, že by se něco začalo řešit, kdyby nikdo nezemřel na otravu methanolem?? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, na Vaši otázku určitě odpoví nejen výsledky vyšetřování Policie ČR, ale i výsledky analýzy, kterou vláda uložila zpracovat. Pouze doplňuji, že podle mých informací byla zaznamenána poslední známá otrava metanolem většího rozsahu na našem území před 30 lety, proto se domnívám, že stávající situaci nebylo možné předvídat. I já Vám děkuji za otázku.
Pavel Novotný
Milan
Domnívám se, že proti černému trhu s alkoholem a dalším zbožím pomůže jedině účinná kontrola a represe. Rozsah černého trhu je děsivý a stát by si měl výběr daní pohlídat. Nezdá se Vám, že Vaši lidé jsou zaměstnaní zbytečným papírováním a černý trh se nezmenšuje? Co vlastně čeká Vietnamce, v jehož večerce objevíte nezdaněný alkohol? Co hodláte navhrnou nyní, aby se situace zlepšila?
Ano, souhlasím s tím, že administrativy ("papírování") má celní správa skutečně hodně. Je to dáno mj. i závazky naší země vůči EU, které musí CS nutně plnit. Provozovatele večerek, stejně jako ostatní prodejce, čeká v těchto případech pokuta, propadnutí nebo zabrání zboží a doměření daně. Co celní správa hodlá navrhout v oblasti legislativy jsem odpověděl už výše.
Pavel Novotný
esmeralda
proc neodpovidate na vsechny otazky?
Omlouvám se, nevím, kterou konkrétní otázku máte na mysli, snažil jsem se odpovědět rychle na všechny otázky, které se týkají tématu.
Pavel Novotný