Ministr zemědělství Petr Bendl navrhne české vládě uvolnění zákazu prodeje a vývozu tvrdého alkoholu. Po jednání s eurokomisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Johnem Dallim v Bruselu ministr řekl, že má dojem, že Evropská komise má k takovému řešení vstřícný postoj. Bendl eurokomisaři přislíbil, že bude Brusel o vývoji informovat.

Právě po tom Dalli už před jednáním volal. K tomu, zda je nyní už na místě zmírnit, či zrušit zákaz prodeje tvrdého alkoholu, se eurokomisař před schůzkou s Bendlem nechtěl příliš vyjadřovat. Zdůraznil jen, že pro Česko je velmi důležité, aby všechny akce, k nimž hodlá přistoupit, s komisí koordinovalo. "Nechceme, aby se po jakémkoli kroku českých úřadů objevovaly nějaké otázky," řekl Dalli.

"Vyjádřil se velmi vstřícně k těmto opatřením," řekl Bendl poté, co Dalliho seznámil s principy kroků, které se Česko chystá přijmout.

"My se bavíme o tom, co bude možné nabídnout k prodeji. To musí být alkohol, jehož původ je dosledovatelný. Žádný jiný alkohol by se v obchodech objevit neměl," řekl Bendl. Podotkl ale, že rozhodnutí o případném uvolnění zákazu prodeje je na vládě, a nechce ho proto předjímat.

 

Evropský dialog s Prahou Dalli před schůzkou s českým ministrem poznamenal, že nezbytný je trvalý dialog Prahy a Bruselu v této věci. "Musí být známa všechna fakta a musíme s českými úřady koordinovat, jaké by to mělo dopady," řekl Dalli. "Musíme znát fakta předtím, než budeme dávat nějaká vyjádření, a činit rozhodnutí o tom, kdy a jak budou dělány kroky týkající se zákazů," dodal. Bendl slíbil, že komisi bude Praha poskytovat všechny informace.

"Je to jejich rozhodnutí (českých úřadů)," řekl komisař ještě před jednáním s Bendlem o tom, kdo může v daném případě o odvolání či zmírnění zákazů rozhodnout. "Dává ale smysl, že vzhledem k tomu, že jakékoli rozhodnutí může vyvolat reakce dalších států, aby toto rozhodnutí bylo koordinováno, než bude přijato," dodal komisař.