Výrobci a dovozci lihovin budou v pondělí s velkou pravděpodobností jednat o možných kompenzacích v souvislosti se zákazem prodeje tvrdého alkoholu.

V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Steiner. Dosud se podle něj možností kompenzací členové unie nezabývali, prioritní pro ně je především obnovení trhu s alkoholem.

Náhradami škod způsobených prohibicí se už naopak zabývali zástupci gastronomických zařízení. "Škoda tady je, vyčíslili jsme ji na zhruba 43 milionů korun denně, a myslím si, že jisté úlevy by byly na místě," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek. Nedomnívá se ale, že podnikatelé v gastronomii mají možnost kompenzace na státu žádat.

Podle právničky Hany Marvanové by ale obchodníci mohli tlakem na stát určitých kompenzací dosáhnout. "Alespoň ve formě nějakých úlev nebo odložení záloh na daň, protože se mnozí obchodníci i bez své vlastní viny mohou ocitnout v situaci, že nebudou schopni plnit své daňové povinnosti vůči státu, přitom tu situaci nezavinili," řekla v ČT Marvanová.

Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent platí v Česku kvůli sérii úmrtí po otravách metanolem od 14. září. Částečné zmírnění zákazu prodeje tvrdých lihovin plánuje vláda na středu 26. září, kdy začne platnost vyhlášky ministerstva financí ve Sbírce zákonů, včetně nových kolků. "Byl bych rád, aby do středy byla pravidla pro prodej připravená," zopakoval dnes ministr zemědělství Petr Bendl, který chce v rámci návrhu zákona o potravinách určit jeden dozorový úřad, který by prováděl kontrolu potravin včetně alkoholu.

"NOVÉ" kolky

K obnovení prodeje mají přispět i nové kolky, které budou opatřené červeným, namísto šedým kódem a nápisem NOVÝ. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Připravované kolky, kterých má státní tiskárna cenin vyrobit do středy na deset milionů, jsou ovšem pouze provizorní.

"Bez ohledu na tragickou situaci kolem metylu máme připraven návrh zcela nového kolku, který bude mít vyšší úroveň zabezpečení," oznámil generální ředitel Generálního ředitelství cel Pavel Novotný.

Tyto kolky by mohly být zavedeny začátkem příštího roku nebo v průběhu jeho první poloviny, uvedl. Novotný zároveň připomněl, že kolek je pouze orientační nástroj pro usnadnění kontroly. Tu by podle něj zároveň pomohl zjednodušit systém elektronického oběhu dokladů.

K usnadnění kontrol chce přispět také Bendl, který v rámci návrhu zákona o potravinách navrhuje, aby kontroly potravin včetně alkoholu prováděl jeden dozorový úřad. Prodej a kvalitu potravin nyní kontroluje v obchodech Státní zemědělská a potravinářská inspekce, v gastronomii pak hygienická stanice a veterinární správa.

Návrh zákona by měla vláda podle Bendla obdržet v řádu několika týdnů. K samotnému zamezení šíření nelegálního alkoholu může pomoci licencování jeho prodeje.

Policejní prezident Martin Červíček dnes oznámil, že policie se již dostala k předpokládanému vrcholu pyramidy výrobců alkoholu s metanolem. Zásadní výsledky chce představit v pondělí. V souvislosti s metanolovou kauzou policie dosud obvinila 41 lidí, 17 z nich skončilo ve vazbě.

Související