Výroba a distribuce alkoholu v Česku stále není bezpečná, proto bude dál platit zákaz prodeje lihovin od 20 procent obsahu alkoholu.

Oznámil to v úterý před polednem krizový štáb. Ten se zabýval mimo jiné tím, jak by se mohly lahve dostat zpět do obchodů a restaurací. Zatím není jasné, zda se bude tvrdý alkohol ze skladů muset likvidovat, řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Uvedl, že v nejbližších dnech konec částečné prohibice nepřichází zatím v úvahu.

"Zatím se ty úvahy odvíjejí od toho, jak zabezpečit produkci novou a jak ji začít distribuovat," přiblížil Heger.

Podle něj jsou debaty ale zatím na začátku a řešení bude složité technicky, legislativně i logisticky. Už předešlý den se ministr zmínil o tom, že ve skladech kvůli zákazu prodeje skončilo 20 milionů lahví tvrdého alkoholu. Jak se bude postupovat s nimi, není zatím jasné. Bude se hledat cesta, "co udělat a jak nadefinovat zabezpečení," dodal Heger.

Otrávených stále ještě přibývá. Od úterý je v nemocnicích dalších pět pacientů. Krizový štáb zřídila vláda minulou středu kvůli nárůstu počtu úmrtí po požití metylalkoholu. Jedovatý metanol si zatím vyžádal 22 obětí, další desítky otrávených leží v nemocnicích.

"Intenzivně pokračují preventivní kontroly i vyšetřování," uvedl po jednání krizového štábu náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Obviněno je 23 lidí, policisté provedli víc než čtyři desítky domovních prohlídek. Pátrání se posunulo mezi vyšší distributory, nalezeny byly velké barely s obsahem více než 30 procent metanolu, uvedl Hruška.

Zbraň hromadného ničení

Celkem podle Hegera hasiči zajistili 260 litrů alkoholu v barelech, kde procento metylalkoholu převyšovalo 20 a 30 procent, což ministr označil s nadsázkou za "zbraň hromadného ničení". Znamená to podle něj, že vyšetřovatelé jsou na stopě velkých distributorů.

Celní správa pak zajistila 94 000 kolků vyzvednutých pro oficiální likérku, skončily ale úplně jinde než u ní. Také u dvou producentů alkoholu se našly podezřelé barely s chemikáliemi, řekl Heger.

Nelegální stáčírna

Mluvčí karlovarské krajské policie Kateřina Böhmová dopoledne informovala, že nelegální stáčírna alkoholu byla objevena poblíž Plesné na Chebsku. Kromě statisíce kolků, jejichž pravost se ověřuje, našli policisté zařízení ke stáčení alkoholu, etikety a láhve.

V prodejní síti zkontrolovali inspektoři 40 tisíc vzorků. V jednom z nich bylo odhaleno výrazně nadlimitní množství metanolu, které by mohlo poškodit zdraví, informoval náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček. Jeho úřad byl pověřen jednáním s výrobci o případných změnách či zrušení prohibice.

Aféra zajímá i EU

Českou metanolovou aférou se zabývá i Brusel. Evropská organizace na ochranu spotřebitelů bude o situaci jednat. Hruška uvedl, že nemá informace o tom, že by se musely na hranicích uvnitř sedmadvacítky znovu kvůli metanolu zavést kontroly.

Související