Dozorčí rada pražského dopravního podniku je opět kompletní. Tři občanské demokraty, kteří nedávno na členství rezignovali, nahradili jejich spolustraníci – náměstek primátora Josef Nosek, starostka Prahy 6 Marie Kousalíková a zastupitelka hlavního města Andrea Vlásenková.

Rada byla neúplná od srpna, kdy tři její členové odstoupili kvůli rychlému odvolání generálního ředitele podniku Vladimíra Liche. Toho do funkce na jaře dosadil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který se kvůli jeho odvolání dostal do ostrého sporu právě s radním pro dopravu Noskem.

Pro primátora Bohuslava Svobodu znamená jednohlasné zvolení jím navržených kandidátek Kousalíkové a Vlásenkové první drobné vítězství po Lichově nedávném odvolání.

Pouze náměstka Josefa Noska nenavrhl on. Původně byl primátor i proti jeho vstupu do dozorčí rady. Nyní již prý s Noskem problém nemá. Stejně tak radní neřešili ani změnu počtu členů dozorčí rady nebo odvolání Davida Vodrážky (ODS), který byl jedním z iniciátorů Lichova konce v čele největší pražské firmy.

„Dozorčí rada má zásadní úlohu, takže radní pro dopravu by měl mít možnost tam sdělovat své názory a nést za ně zodpovědnost,“ řekl primátor Svoboda.

Dozorčí rada se v nové sestavě sejde ve středu a bude projednávat především způsob výběru nového šéfa dopravního podniku. Podle Noska stanovila pracovní skupina TOP 09 a ODS parametry výběrového řízení, které bude dozorčí rada ve středu projednávat.

Chceme zkušeného manažera, říká Nosek

„Mělo by jít o otevřené výběrové řízení. Jedna z navrhovaných podmínek je, že musí jít o člověka, který minimálně pět let vedl firmu s nejméně pěti sty zaměstnanci,“ uvedl náměstek. Důležité prý budou i hospodářské výsledky této firmy.

Bývalý ředitel dopravního podniku Vladimír Lich byl odvolán krátce poté, co v srpnu inicioval podání trestních oznámení kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku. Dozorčí rada mu vyčítala pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek. Lich se proti výtkám ohradil.

Právě kvůli dění při odvolání ředitele tehdy rezignovali na místa v dozorčí radě místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík, starosta Radotína Karel Hanzlík a šéfka magistrátního odboru rozpočtu Zdena Javornická.

V tuto chvíli pražský dopravní podnik oficiálně řídí předsedkyně představenstva Magdalena Češková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist