Pražská doprava zůstane ODS, dopravní podnik hlavního města by mohl připadnout TOP 09. Tímto způsobem zareagoval primátor a šéf pražských občanských demokratů Bohuslav Svoboda na pondělní schůzku svých koaličních partnerů.

Klub zastupitelů TOP 09 totiž podpořil rychlé odvolání generálního ředitele a předsedy představenstva Vladimíra Liche.

"Klub zastupitelů TOP 09 svým postojem převzal odpovědnost za dění v pražském dopravním podniku. Je to v souladu s koaliční smlouvou," řekl Svoboda před jednáním svého zastupitelského klubu. Oblast dopravy podle něj dál zůstává ODS.

Dozorčí rada odvolala Liche mimo jiné kvůli pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek či špatné komunikaci s dozorčí radou. Lich se proti výtkám ohradil.

Jeho odvolání přišlo den poté, co podal trestní oznámení na několik lidí kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku.

Klub pražských zastupitelů za TOP 09 se v pondělí po několikahodinovém jednání usnesl, že podporuje vypsání výběrového řízení na nového ředitele podniku.

"(TOP 09) vyzývá proto ODS, aby v rámci své gesce bezodkladně řešila naléhavou situaci v pražském dopravním podniku. (...) Není-li koaliční partner schopen se tohoto úkolu zhostit, je TOP 09 připravena převzít za resort dopravy plnou odpovědnost," usnesli se zastupitelé.

"Veškerou zodpovědnost za další vývoj v dopravním podniku dáváme do rukou svého koaličního partnera ... v tuto chvíli nenese ODS žádnou zodpovědnost za to, jakým způsobem bude kauza dořešena," reagoval na usnesení klubu primátor.

V návaznosti na dění po Lichově odvolání v pondělí rezignovali tři členové dozorčí rady dopravního podniku za ODS. V orgánu ale nadále zůstal poslanec David Vodrážka (ODS), který Lichovo sesazení navrhl.

Související