Tři členové dozorčí rady pražského dopravního podniku za ODS rezignovali. Oznámil to jeden z nich, místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Důvodem jsou události kolem odvolání ředitele podniku Vladimíra Liche.
Kromě Portlíka svou funkci složil také starosta Radotína Karel Hanzlík a šéfka magistrátního odboru rozpočtu Zdena Javornická.
Za ODS v dozorčí radě i nadále zůstává pražský zastupitel Pavel Hurda a poslanec David Vodrážka, který Lichovo odvolání navrhl.
Portlík, který pro Lichovo odvolání minulý týden také hlasoval, nechtěl důvody své rezignace komentovat. Podle informací ČTK někteří členové dozorčí rady změnili názor a odvolání ředitele nyní považují za špatný krok. Všichni tři se dají označit za spojence primátora Svobody, který stál za Lichem.
O situaci v pondělí večer jedná také klub zastupitelů za TOP 09, jehož členové pro sesazení ředitele rovněž hlasovali.
Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) by nyní mohl mít lehčí pozici pro případný návrat exředitele. K tomu totiž potřebuje vyměnit složení dozorčí rady. Svoboda ale chtěl, aby z dozorčí rady odešel především Vodrážka.
Lich byl odvolán krátce poté, co minulý týden inicioval podání trestních oznámení kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku. Dozorčí rada mu vyčítala pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek. Lich se proti výtkám ohradil.
Dozorčí rada hrozila Lichovi odvoláním už na jaře, dostal i výstrahu - čtěte ZDE
V dopravním podniku působila organizovaná zločinecká struktura, tvrdí advokát Láska - čtěte ZDE
Nevýhodné smlouvy popsala prověrka, kterou v minulých měsících udělal advokát Václav Láska. Ten v České televizi řekl, že v pražském dopravním podniku fungovala od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura. Výnosy z trestné činnosti se pak "praly" přes kyperské společnosti. Bývalí členové vedení podniku to ale odmítají.
V návaznosti na trestní oznámení zasahovali v pátek do pozdních nočních hodin v podniku kriminalisté. Razii prý udělali i u dodavatelů podniku. "Z hlediska trestněprávního si myslím, že by se dala dohledat trestní odpovědnost třiceti, možná padesáti osob," řekl ČT Láska.
V duelu pořadu Události, Komentáře odmítl advokát sdělit, zda se oznámení týká i bývalého šéfa DPP Martina Dvořáka. Podle něj byl časový rozsah jeho zkoumání, který se shoduje s dobou působení Dvořáka, zadán Lichem.
"Trestní oznámení jsem neviděl. Nerozumím, proč neproběhl forenzní audit. Je to útok na mou osobu a já se budu bránit," reagoval na jeho slova Dvořák, který navíc uvedl, že smlouva Lásky s podnikem není platná.
Láska se obestřel mlčenlivostí
Jenže sám Dvořák čelí podezření, že za záhadných okolností zadal zakázku bez výběrového řízení, a to hned za 160 milionů na právní služby. "Šlo o souhrnnou smlouvu na pět let, proběhlo standardní řízení," tvrdil.
Podle Lásky však k výběrovému řízení vůbec nedošlo. Více však vzhledem k vyšetřování odmítl uvést. Podobně se oba neshodli na "výhodnosti" zakázek na reklamní obrazovky a platbu SMS jízdenek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist