Primátor a pražský šéf ODS Bohuslav Svoboda neměl ani tušení, že jeho muž Vladimír Lich, kterého pomohl dosadit do křesla generálního ředitele dopravního podniku Prahy, ve funkci končí.

Dozorčí rada jej ve středu večer nečekaně odvolala z funkce předsedy představenstva podniku a zároveň doporučila jeho konec v čele podniku. To o jeho sesazení rozhodlo ve čtvrtek hodinu po poledni.

Věděl jste, že představenstvo dopravního podniku chce odvolat z funkce generálního ředitele Vladimíra Liche?

Nevěděl, nikdo mne neinformoval. Představenstvo se mělo sejít až v pondělí, pokud jedná teď, bylo svoláno mimořádně paní místopředsedkyní Češkovou. Tedy člověkem, kterého jsme předtím z funkce odvolali.

Dozorčí rada už ve středu večer Liche odvolala z pozice předsedy představenstva. Překvapilo vás to?

Názor Jiřího Leschtiny

Puč, který spustil někdejší šéf představenstva DPP a místopředseda topolánkovské ODS David Vodrážka, svědčí o přetrvávajícím vlivu starých známých abonentů pražských Žlutých lázní typu Iva Rittiga. Ano, toho pána, který údajně profitoval z výnosu předražených jízdenek MHD, jehož část k němu putovala přes Panenské ostrovy.

Celý komentář Jiřího Leschtiny ZDE

Překvapilo. Nikdo totiž neinformoval valnou hromadu, tedy radu, které je do funkcí nominovalo. Překvapilo mne to proto, že má vynikající hospodářské výsledky, ušetřil přes 1,5 miliardy korun, uzavřel nové smlouvy, které pomohou snížit náklady dopravního podniku. Má připravenu smlouvu s dodavatelem tramvají, takže nebude muset nakonec odebrat 40 vozů ale jen 17. Dopravní podnik postavil do naprosto jiné hospodářské situace, takže jednoznačně splnil zadání. Jediné, co někomu vadí, je, že podal trestní oznámení na některé obchodní vazby, které v dopravním podniku byly.

Je to podle vás odveta za to, že pan Lich podal trestní oznámení? Dáváte to do souvislostí?

Nedávám, já na to jenom upozorňuji, protože jeho odvolání následovalo po tomto okamžiku. Neznám žádný jiný důvod, proč by jinak musel odejít.

Předseda dozorčí rady Jiří Nouza (TOP 09) nicméně tvrdil, že pan ředitel neuměl vysvětlit, jak to bude s pojištěním podniku...

Ten problém s pojištěním je čiročirá lež, tak to není. Dopravní podnik samozřejmě pojištěn je, a pojištěn bude.

O tom,  aby Vladimír Lich odešel ze svých funkcí hlasovali jak členové dozorčí rady za ODS, tak TOP 09, koaliční partneři. To znamená i vaši lidé...

K tomu ještě vydáme nějaké stanovisko, ano. Nikdy nikdo - ani předseda dozorčí rady - si na jeho práci nestěžoval, nebyla jediná námitka. Odvolání generálního ředitele také nebylo na programu jednání dozorčí rady, což je přinejmenším nestandardní.

Podle našich informací měl podat návrh na jeho odvolání váš stranický kolega David Vodrážka, který je spojován s bývalým vedením magistrátu a dopravního podniku. 

Znovu říkám, že nechápu, jak se to mohlo stát. A už vůbec nechápu, jak mohl David Vodrážka, který sice situaci v dopravním podniku zná, takového jednání vyvolat. Myslím si, že to je věc, kterou budeme velmi velmi zásadně projednávat, protože jeho jednání považuji za jednání, které se neslučuje s řádným chováním někoho, kdo je součástí vedení ODS. Neinformoval svoji vlastní stranu, ani svého předsedu. ODS proto nějaké kroky chystá, určitě to bude muset vysvětlit.

Budete jednat o tom, aby byl třeba zbaven funkce v dozorčí radě?

To je předčasné.

Představenstvo rozhodlo o odvolání Vladimíra Liche z funkce.

Připadá mi to velmi zvláštní. Žádná náhrada totiž za něho není, patrně po nás budou chtít, abychom do vedení zpátky povolali pana Dvořáka, což byl podle nich asi nejschopnější ředitel.