Podle Svobody mají tlaky znevěrohodnit práci, která byla udělána. Podle předběžných informací audit ukázal, že zakázky dopravního podniku byly předražené až o půl miliardy korun. Bývalý ředitel podniku Martin Dvořák tvrdí, že vedení města dopravní podnik poškodilo, a chce proto podat trestní oznámení.

Audit v podniku nařídilo vedení hlavního města. Auditoři pod vedením advokáta Lásky kontrolovali desítku velkých zakázek. Podle primátora je hlavním problémem to, že jsou pro dopravní podnik nevýhodné, často také nevypověditelné. Smlouvy jsou podle něj také často dlouhodobé a neumožňují jakoukoliv změnu či úpravu dodávek a cen. Svoboda dnes řekl, že nezná přesnou částku, o kolik byly zakázky prodraženy, pohybuje se ale prý v řádech stamilionů korun. Výsledky analýzy chce město zveřejnit do 14 dnů.

Podle bývalého ředitele Dvořáka se nejedná o forenzní audit, ale o právní analýzu. Až se s výsledky materiálu seznámí, chce reagovat. "Už jsem se rozhodl, že se nenechám dál zastrašovat," řekl Dvořák, který byl ředitelem podniku v době uzavření některých údajně předražených zakázek. Proti výsledkům se chce bránit. "Vedení města, zejména primátor, brutálně poškodil dopravní podnik v řádu miliard korun a podle našeho názoru se dopustil trestného činu," dodal Dvořák. Chce proto podat trestní oznámení.

Auditor pracoval v ABL

Kromě toho se objevují také informace, které mají zdiskreditovat přímo advokáta Lásku, který dříve pracoval u policie a také u bezpečnostní agentury ABL (nyní Mark2 Corporation Czech). Tam působil v roce 2007, tedy v době, kdy firmu spoluvlastnil nepravomocně odsouzený poslanec Věcí veřejných Vít Bárta. Tehdy měla ABL mimo jiné kontroverzní zakázku od Prahy 11 na sledování politických odpůrců a opozičních zastupitelů.

"Má činnost v ABL je věc, která kdykoliv někoho naštvu, tak ji na mě vytáhne. Ještě by bylo dobré říct, že jsem studoval plzeňská práva. Studoval jsem je pět a půl roku, mám vyplněný index živými lidmi a mám kompletní diplomovou práci," řekl novinářům Láska, který se dnes účastnil tiskové konference po jednání rady hlavního města. Láska řekl, že své minulé působení už dříve vysvětlil novinářům i policii. V ABL prý měl zkvalitnit detektivní služby pro továrny a obchodní centra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist