Novým generálním ředitelem pražského dopravního podniku bude Vladimír Lich, rozhodli pražští radní. Informovalo o tom tiskové oddělení pražského magistrátu.

Lich, který do loňska působil ve firmě A.T. Kearney, má být dočasným krizovým manažerem. Podle magistrátu bude v podniku působit zhruba dva roky.

Radní zároveň jmenovali do výboru pro audit dopravního podniku ekonoma Miroslava Zámečníka.

Vedení města minulý týden zrušilo výběrové řízení, v kterém měla být vybrána personální agentura, která by nového ředitele našla.

"Jsem přesvědčen, že jmenování krizového manažera do funkce generálního ředitele - byť na dobu omezenou - situaci významně napomůže," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Změny podle magistrátu nabývají účinnosti už dnes, dozorčí rada příští týden zvolí Licha také do představenstva.

Lich má podnik zefektivnit

Lich působil v letech 1989 až 2011 v poradenské firmě A.T. Kearney. V roce 2002 jej server iDnes.cz zařadil mezi manažery, jejichž roční plat se pohybuje mezi deseti a dvaceti miliony korun.

"Pan Vladimír Lich je podle mého názoru nezpochybnitelnou autoritou v oblasti podnikového plánování, restrukturalizace a krizového managementu a má jak vzdělání, tak odborné zkušenosti, které jsou pro stabilizaci dopravního podniku zásadní," dodal primátor Svoboda.

Podle Svobody by měly být za Lichova působení udělány potřebné forenzní audity a mělo by se zefektivnit fungování společnosti. Město bude mít mezitím dostatek času na hledání nového generálního ředitele.

Na prošetření kauz má dohlédnout ekonom Zámečník

Zároveň rada, která působí jako valná hromada dopravního podniku, zvolila do podnikového výboru pro audit ekonoma Zámečníka. Ten má být podle primátora zárukou, že budou prošetřeny všechny medializované kauzy a s tím související systém přidělování veřejných zakázek. Média v minulých týdnech upozornila na několik sporných zakázek, přes které mohly být z dopravního podniky vyvedeny desítky milionů korun.

Pražský dopravní podnik byl od začátku prosince bez generálního ředitele. Po změně koalice na pražské radnici rezignoval bývalý šéf Martin Dvořák. Dva měsíce byl řízením podniku pověřen bývalý šéf dispečinku Jaroslav Stůj, na začátku února město řízením pověřilo šéfku ekonomického úseku Magdalenu Češkovou.