Audity některých zakázek pražského Dopravního podniku (DPP) budou pokračovat. Rozhodla o tom podle slov jejího předsedy Jiřího Nouzy (TOP 09) dozorčí rada společnosti. Forenzní audity mají na základě právní prověrky, kterou zpracoval advokát Václav Láska, důkladně prověřit některé kontrakty firmy.

Nové vedení podniku kvůli nejasnostem minulý týden prověrky pozastavilo. Dozorčí rada ale konstatovala, že by měly co nejrychleji pokračovat. "Rada se shodla na tom, aby tyto audity byly dokončeny v co nejkratší době, a výsledky byly poté předány policii," řekl Nouza.

Zároveň dozorčí rada uložila představenstvu podniku, aby posoudilo náročnost auditu všech zakázek od 1. ledna 2007. "Jeho zajištění bylo představenstvu uloženo na jednání dozorčí rady 15. srpna," doplnil.

Představenstvo podniku má dát dohromady informace o předpokládaném množství smluv, kterých by se taková prověrka týkala, kolik by audit stál a jak dlouho by mohl trvat.

Na základě těchto údajů se pak rada rozhodne o provedení celkového auditu. Zároveň rada upozornila představenstvo na hrozící nebezpečí promlčení vzniklých škod.

Organizovaná zločinecká skupina v DPP?

Podle analýzy advokáta Lásky fungovala v pražském dopravním podniku právě od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy.

Podnik nechal letos prověřit asi desítku velkých zakázek z minulosti. Prověrka podle Lásky ukázala na jejich extrémní nevýhodnost, podniku prý byla způsobována škoda v řádech stamilionů. Kvůli tomu podnik ve středu podal trestní oznámení na několik lidí, kteří smlouvy podepsali.

Oznámení inicioval ředitel Vladimír Lich, který kritizoval například kontrakt na SMS jízdenky nebo na obrazovky v metru. Lich byl ovšem minulý týden ze své funkce odvolán kvůli údajným manažerským pochybením.

Vedení DPP chce nyní vypsat výběrové řízení na nového generálního ředitele. I o tom jednala dozorčí rada. Řediteli úseku lidských zdrojů uložila, aby do pondělí 27. srpna zpracoval informace o nejlepším možném způsobu výběru ředitele, především s ohledem na průhlednost výběru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist