Pražští zastupitelé za ODS se nepostavili za odvolaného šéfa dopravního podniku Vladimíra Liche, kterého podporuje primátor a předseda občanských demokratů v Praze Bohuslav Svoboda.

Primátor tak utrpěl výraznou porážku, když pro své záměry ohledně dopravního podniku nedokázal přesvědčit ani zastupitele ze své vlastní strany.

V úterý večer dokonce přišel o některé své dosavadní spojence. Hlasoval proti němu například radní za ODS Radek Lohynský, který primátora Svobodu dosud podporoval.

Základem sporu kontrola nad dopravním podnikem. Minulý týden odvolala dozorčí rada a představenstvo, kde mají hlavní slovo politici, generálního ředitele Vladimíra Liche. Toho do funkce prosadil právě Svoboda.

Lich se totiž pokoušel otevřít staré zakázky dopravního podniku, které byly podle něj předražené. Lich dokonce podal trestní oznámení na několik lidí spojených s předchozím vedením a také s částí pražské ODS.

A právě tato část ODS ovládla i úterní jednání pražských zastupitelů ODS. Ti stejně jako klub TOP 09 odmítají návrat Liche do čela dopravního podniku. Místo toho trvají na výběrovém řízení na nového ředitele. Po jednání to řekl předseda klubu ODS Ondřej Pecha.

ODS se podle Pechy nezříká zodpovědnosti za dění v podniku. V dozorčí radě, ze které v pondělí rezignovali tři členové za ODS, má podle úterního rozhodnutí zastupitelů občanských demokratů usednout radní pro dopravu Josef Nosek (ODS). A s ním má primátor už několik měsíců neshody.

Další členové budou vybráni později. Valná hromada se uskuteční nejdříve v úterý, řekl Pecha. Podle zdrojů zevnitř pražské ODS se ale zdá velmi pravděpodobné, že budou opět nominováni zástupci křídla, které stojí proti Svobodovi.

Svoboda v úterý neuspěl ani s návrhem, aby se klub jeho strany usnesl, že TOP 09 svým postojem (kdy odmítla návrat Liche) přebrala za dění v podniku veškerou zodpovědnost.

Situace kolem dopravního podniku eskalovala minulý týden, kdy byl Lich odvolán hlasy ODS i TOP 09. Dozorčí rada mu vyčítala mimo jiné pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek či špatnou komunikaci s dozorčí radou.

Lich se proti výtkám ohradil. Krátce před rozhodnutím rady Lich inicioval podání trestního oznámení na několik lidí kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku. V pondělí z rady rezignovali tři členové za ODS.

Související