Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda a ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart (ODS) musejí do vazby. Poslal je tam ve čtvrtek Okresní soud v Ústí nad Labem kvůli obavě, že by mohli ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. Potvrdil to státní zástupce Vladimír Jan i mluvčí soudu Jan Tichý.

"Soudkyně rozhodla o vzetí do vazby," uvedl Tichý.

Koudu, Markvarta a další dva lidi zadržela v úterý policie kvůli podezření, že se podíleli na machinacích s evropskými dotacemi. Obviněno je celkem šest lidí a hrozí jim až 12 let vězení.

Oba obvinění svou vinu popírají a proti rozhodnutí o vazbě se odvolali.

Podle mluvčího soudu Jana Tichého se v případě Koudy soudkyně ztotožnila s návrhem státního zástupce. "Dospěla k závěru, že v jeho případě je odůvodněna obava z možného ovlivňování svědků či spoluobviněných a zároveň obava, že by mohl pokračovat v páchání trestné činnosti," dodal Tichý.

Kdo je Pavel Kouda

Kouda je zatím nejvýše postaveným člověkem, kterého zasáhla série skandálů okolo rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pro oba kraje se má z evropských fondů rozdělit celkem 19 miliard korun, z toho 16 miliard už zná své adresáty. Proplácení peněz je ale pozastaveno.

Kouda byl druhým mužem krajské kandidátky, ale vedení ČSSD ho ve středu vyškrtlo. Navíc týž den složil i politické funkce a pozastavil členství v ČSSD. Dlouho byl považován za pojítko mezi jejími tehdejšími znesvářenými křídly - jedním okolo hejtmanky Jany Vaňhové a druhým okolo Jiřího Paroubka.

Tentýž okresní soud rozhodoval letos v květnu i o vazbách na středočeského hejtmana Davida Ratha a další podezřelé v jeho kauze.

Dotační úřad ROP Severozápad nyní vede Markvartův zástupce Jiří Červinka. "Příští týden se sejde mimořádný výbor, který bude vzniklou situaci řešit," uvedla mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Machinace s dotacemi

Případ se týká machinací s evropskými dotacemi, podle některých zdrojů konkrétně o kontroverzní zakázku na propagaci rekultivovaných území, která stála 43 milionů korun. Obviněno je šest lidí, všichni ze zneužití pravomocí a poškozování finančních zájmů evropských společenství.

Jde i o dva Markvartovy předchůdce v čele dotačního úřadu, Petra Kušnierze a Petra Vráblíka, a také o dvě úřednice.

Kušnierz byl zadržen a poslán do vazby už v červenci, navíc byl v jiném případu odsouzen na 7,5 roku za přijímání úplatků, byť zatím nepravomocně.

Vráblíka do vazby státní zástupce posílat nechce. Totéž se týká i obou úřednic, z nichž jedna - bývalá vedoucí územního odboru Irena Kotlanová - s policií spolupracuje.