Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman musel v pondělí narychlo měnit plány a z Brna vyrazit do Prahy. Udělal to ale rád: ministr spravedlnosti Pavel Blažek totiž krátce poledni oznámil pečlivě utajovanou informaci: schválil mu jeho volbu nového šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Po Vlastimilu Rampulovi povede jeden z klíčových úřadů ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová, která se o svém jmenování dozvěděla až po poledním ministrově vystoupení na tiskové konferenci. 

Kdy jste se dozvěděla, že budete jmenována?

Až dnes z televize, když to ministr Blažek veřejně oznámil na tiskové konferenci.

Kdy jste naposledy s ministrem hovořila?

Bylo to v pátek, kdy mi pan ministr oznámil, že příští týden rozhodne.

Neunavovalo vás protahování vašeho jmenování?

Jmenovací proces zabere určitý čas a musím říci, že to, co se odehrálo kolem jmenováním do této funkce, je nadbytečné. Myslím tím všechny výroky společensky činných osob. Na druhou stranu chápu, že jde o důležitou pozici a k velké medializaci přispěl i proces odvolávání bývalého vrchního státního zástupce (Vlastimil Rampula - pozn. red.). Už tehdy se to stalo mediálně velmi diskutovaným tématem a není tedy divu, že i jmenování nástupce se takhle podrobně probíralo.

Máte z jmenování radost?

Mám spíše smíšené pocity. Podle mě by se jmenování každého státního zástupce mělo odbýt jednou větou v novinách, žádné velkolepé tiskové konference.

Někdo vás ale vnímá i tak, že si právě v mediálním zájmu libujete a stavíte na něm své PR. Například, když jste informovala o kauze Rath.

Jenže povinnost státních zástupců informovat o trestních řízeních je něco úplně jiného. Jmenování státního zástupce patří do správy ministerstva spravedlnosti a to nepovažuji z téma, kdy státní zástupci mají cokoliv vysvětlovat a ozřejmovat. 

Uvažovala jste během posledního měsíce, že to vzdáte a na vrchní státní zastupitelství nepůjdete?

Mnohokrát jsem přemýšlela. Ale ne o tom, že bych to vzdala, ale spíše jsem zvažovala význam té funkce, význam své práce a pozici, v které se nacházím.

Musela jste při jednáních přistoupit na nějaké podmínky a třeba slevit z nějakých svých zásad či představ?

To určitě ne, to odmítám. S panem ministrem jsme se bavili pouze a jen o koncepčních záležitostech a o tom, jak by mělo fungovat Vrchní státní zastupitelství v Praze. A také o systému. Pokud máte ve špatném systému dobré figury, je to chyba. A platí to i naopak.

A co nový zákon o státním zastupitelství? Jak budete pokračovat v přípravách?

Musím uznat, že některé otázky je třeba panu ministrovi zprecizovat a některé otázky nejspíš projdou i revizí. Ale to je otázka legislativy a politické debaty.

Co uděláte jako první, až přijdete do úřadu?

To nebudu sdělovat. Určitě mám ale rozmyšleny některé kroky, to by jinak ode mě bylo nezodpovědné. Napřed se s mými záměry musí seznámit lidé, s nimiž budu pracovat.

Chystáte personální změny?

Řeknu vám jedno: zákon o státním zastupitelství jasně stanovuje, jak lze provést personální změny. A pokud si každý státní zástupce vykonává své povinnosti tak, jak má, tak nevidím důvod, proč bych měla měnit jakoukoliv pozici. Pokud ne, je povinností vedoucího státního zástupce na to reagovat.

Poměry na vrchním státním zastupitelství jistě dobře znáte. Víte tedy, kdo pracuje dobře a kdo ne.

Ano, už devět let s lidmi odtamtud spolupracuji, potkáváme se na dozorovaných kauzách. Ale nyní nebudu spekulovat o tom, co bude následovat.

Chystáte se otevřít některé starší kauzy?

Nezlobte se, ale k tomu se nebudu vyjadřovat.

Jak vnímáte slova ministra Blažka o tom, že s návrhem na vaše jmenování kdosi "hrubě manipuloval" a údajně chtěl zdiskreditovat premiéra Petra Nečase?

Nepřísluší mi komentovat, co se odehrává mezi členy politické strany.

 

VIDEO: Ministr spravedlnosti Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou šéfkou VSZ v Praze