"Celá věc kolem Lenky Bradáčové je maximálně zpolitizovaná,“ připouští Blažek v prvním obsáhlejším rozhovoru, ve kterém promluvil o válce státních zástupců a naznačil, proč ještě nejmenoval ústeckou krajskou žalobkyni Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní.

HN: Bude Lenka Bradáčová novou vrchní státní zástupkyní, nebo ne?

Tento týden se s ní ještě jednou potkám mezi čtyřma očima a pak s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. S tím dohodnu termín, ve kterém je správné rozhodnout, aby vrchní státní zastupitelství mohlo normálně fungovat.

HN: Proč jste se ve chvíli, kdy byl podán návrh na její jmenování, rozhodl dělat výběrové řízení, ačkoliv to není běžná praxe?

To je mýtus, od časů Renáty Vesecké se výběrová řízení na posty státních zástupců konají. Pravděpodobně se ještě nikdy nekonala na pozici vrchního státního zástupce, ale tam je ten princip stejný.


HN: Tak proč by se mělo konat teď?

Protože celá ta záležitost je maximálně zpolitizovaná. Nechtěl jsem, aby někdo v budoucnu říkal, že Lenka Bradáčová - bude-li jmenována - byla jmenována pod nějakým mediálním či politickým nátlakem. Nebo dokonce, že byla vybrána proto, že jde o osobu z jedné ze skupin, které mezi sebou bojují v soustavě státních zastupitelství.

HN: Cítíte kvůli jejímu případnému jmenování nějaký tlak?

Tlaky jsou od médií, od politiků, denně se k tomu někdo vyjadřuje, aniž se k tomu vyjadřovat má. Lenka Bradáčová má spoustu zastánců i odpůrců, je ale pravda, že vidět jsou pouze zastánci.

Rampula nepřispíval ke klidu

HN: Existuje důvod, který vám zabraňuje Lenku Bradáčovou jmenovat?

Hodně teď slýchám, co by Lenka Bradáčová měla nebo chce dělat. My si to teď vyjasňujeme a ona mi své záměry vysvětluje tak, že nemám žádný důvod jí nevěřit.

HN: O čem konkrétně se bavíte?

O tom, že by to měl být takový vrchní státní zástupce, jehož úkolem bude mír v celé té soustavě, nikoliv vyvolávání dalších sporů. Ta soustava se musí uklidnit. Nebylo by vhodné, aby docházelo k nějakým dalším, ne dost dobře odůvodněným personálním čistkám v soustavě státního zastupitelství. Určitě se shodneme na tom, že Vlastmil Rampula a Libor Grygárek v poslední době nepřispívali ke klidu, aniž soudím, čí vinou. Jde mi o to, aby jméno budoucího státního zástupce k tomu klidu přispělo.

HN: Přemýšlíte i o jiných kandidátech?

Je pravda, že jsme některá jména s nejvyšším státním zástupcem rozebírali, ale to byla spíše taková neformální debata. Je současně pravda, že v soustavě státního zastupitelství mnoho lidí pro tuto funkci zase není. Konkrétní nebudu.

HN: Jak se vypořádáte s námitkou, že jste byl dosazen na ministerstvo spravedlnosti právě proto, aby nebyla jmenována Lenka Bradáčová? A že jdete na ruku kmotrům, kteří se bojí jejího pojetí vyšetřování korupce. 

Jestli si někdo myslí, že jsem lump, tak s tím nic nenadělám. Tečka. Od odpůrců Lenky Bradáčové spíše cítím strach ze změny. Z čeho konkrétně mají strach, to já opravdu nevím.

Celý rozhovor s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem si přečtete ve čtvrtečních Hospodářských novinách

Čtěte více v Hospodářských novinách