Konec spekulací. Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová se stane šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze. V pondělí její jmenování potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který tak po téměř měsíčním vyjednávání vyhověl návrhu nejvyššího žalobce Pavla Zemana.

"Ještě dnes předám Lence Bradáčové na Vrchním státním zastupitelství jmenovací dekret," řekl Blažek. "S paní Bradáčovou jsme se shodli na stylu práce a v její minulosti jsem nenašel nic, kvůli čemu bych řekl ne," dodal.

Kdo je Lenka Bradáčová

Narozena: 1. března 1973, Roudnice nad Labem.

Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Karlovy (1998), doktorát v oboru veřejné právo (2001); stáže v Německu a USA.

Kariéra: státní zástupkyně v Litoměřicích (2001); náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí n. L. (2003); prezidentka Unie státních zástupců ČR (od března 2008); vyučuje také na Policejní a na Justiční akademii.

Ostatní:

- Kvůli razantnímu postupu si v médiích vysloužila přezdívku Cattani v sukních - podle seriálového lovce mafiánů.

- Dozorovala mediálně sledované případy - vraždu Jana Rokose, kterého zabila matka s přítelem, mačetový útok v Novém Boru, případ "ústeckého řezníka" Miroslava Ritticha či útok z Tanvaldu, kdy rozhodla, že zastřelení romského mladíka se nedá kvalifikovat jako vražda, neboť mu předcházelo napadení nožem.

- Postavila se také za vyhozeného žalobce, který kritizoval zastavení trestního stíhání někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. V roce 2009 vyzvala k odchodu nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.

- Kritizovala nečinnost pražského vrchního státního zastupitelství, které nereagovalo na výzvy švýcarských orgánů připojit se ke stíhání a k vymáhání škody na manažerech Mostecké uhelné.

- Vloni začala trestně stíhat dva úplatné litoměřické soudce.

- Letos v květnu vzbudila pozornost v souvislosti s údajnou korupční kauzou hejtmana a poslance Davida Ratha. Bradáčová případ od začátku dozorovala, později jej předala středočeskému krajskému státnímu zastupitelství.

Bradáčová nahradí v čele pražského vrchního státního zastupitelství Vlastimila Rampulu, který během svého působení v čele jednoho z klíčových úřadů získal přezdívku "zametač citlivých kauz".

Diskreditace premiéra?

Blažek na brífinku zároveň uvedl dosud neznámé informace: s návrhem na jmenování Bradáčové prý kdosi "hrubě manipuloval" a antedatováním chtěl tak zřejmě zdiskreditovat premiéra Petra Nečase.

Vše prý může souviset s odvoláním Blažkova předchůdce Jiřího Pospíšila, kterého se Nečas zbavil 27. června a okamžitě se začalo spekulovat o tom, že Pospíšil musel odejít právě kvůli tomu, že chtěl jmenovat Bradáčovou pražskou vrchní žalobkyní.

Blažek: Nečas nemohl vědět

Nečas to opakovaně popřel a Blažek jeho slova potvrdil. Vypracoval proto časovou osu, na níž chce dokázat, že Nečas nemohl o Zemanově návrhu vědět a tudíž Pospíšila kvůli tomu nedovolal.

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman údajně vypracoval návrh na jmenování Bradáčové už 21. června, ovšem nejmenovaný vysoce postavený úředník ministerstva měl dokument zadržet.

"Tento úředník už na ministerstvu nepracuje," podotkl Blažek. Zda měl na mysli bývalého Pospíšilova náměstka Filipa Melzera, který ministerstvo opustil krátce po Pospíšilovi, ale ministr neřekl. "O koho šlo, to se musíte zeptat pana Zemana, ten návrh předával," řekl Blažek.

Zápis bez ministra

Podle něj došlo až v pátek 29. června před osmou hodinou večer - tedy v době, kdy žádný ministr v úřadu nebyl - v kabinetu ministra k zápisu do spisové služby ministerstva týkající se Zemanova návrhu. A oficiálně byl Zemanův návrh přijat až 3. července - zhruba hodinu předtím, než byl do funkce jmenován Pavel Blažek. 

"Manipulace se musí vyšetřit, protože hrozí podezření z trestné činnosti. Osobně na prošetření dohlédnu," řekl ministr.

Blažkova kapitulace

Takto na Twitteru komentují jmenování Lenky Bradáčové Jindřich Šídlo a Petr Honzejk z Hospodářských novin a šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery:

 

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist