Výběrové řízení na post vrchního státního zástupce v Praze nemusí nutně být protizákonné. Uvedli to místopředseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec i bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

"Kdyby Nejvyššího státního zástupce nikdo nenutil a ze své vlastní vůle by se rozhodl, že udělá výběrové řízení, pak mu zákon nebrání v tom, aby takové řízení uspořádal," vysvětlila Wagnerová.

Podle Mazance vůbec nelze říct, zda zákon o státním zastupitelství umožňuje výběrové řízení. "Zákon odpověď nedával ani nedává, vůbec otázku možnosti vypsat výběrové řízení neřeší. Není tedy jednoznačné, zda vůbec může proběhnout, kdo jeho podmínky má stanovit, kdo se může řízení účastnit a podobně," upozornil Mazanec.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

V případě, že by ministr spravedlnosti Pavel Blažek trval na svém a nutil by Nejvyššího státního zástupce vyhlásit výběrové řízení, mohl by Pavel Zeman podat návrh na kompetenční konflikt.

"Případný soudní spor bychom nakonec jako kasační instance museli řešit u nás, protože by šlo jednoznačně o veřejnoprávní spor," uvedl Mazanec.

Pokud by se Zeman snažil bránit, rozhodně by nebyl bez šancí. "Jsem přesvědčená, že by musel vyhrát," řekla Wagnerová.

K situaci se vyjadřovali i zástupci parlamentních stran

Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zdůraznil, že Blažek má podle zákona možnost Zemanův návrh přijmout, nebo odmítnout, ale nemůže vypisovat výběrové řízení. "Jestli v té advokátní kanceláři v Brně zákoník nemají, ať si ho obstarají," vzkázal svému vládnímu kolegovi, který v Brně působil jako advokát.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík podotkl, že "ministrova lidová tvořivost typu soutěž" nemá oporu v zákoně. Nejvyšší státní zástupce podle něj garantuje nezávislost zastupitelství, a aby tak mohl činit, měl by mít svobodu také v personální oblasti.

Podle stínového ministra spravedlnosti a prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera je případné vyhlášení výběrového řízení hrubým překročením pravomocí ministra a porušením zákona.

KSČM nepovažuje Blažkův záměr za překvapivý. "Ministr od svého nástupu do funkce zjevně hledal záminku, proč neakceptovat návrh nejvyššího státního zástupce," míní komunistická poslankyně a stínová ministryně spravedlnosti Zuzka Bebarová-Rujbrová.

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake z iniciativy LIDEM se naopak ministra Blažka zastala. "Vypsat výběrové řízení je plně v kompetenci ministra spravedlnosti, který nese odpovědnost za fungování státního zastupitelství. Musí ale proběhnout tak, aby jeho výsledky byly nezpochybnitelné," řekla Peake.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist