Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová zatím stále neví, zda bude povýšena. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jí ani na čtvrtečním osobním setkání neřekl, zda vyhoví návrhu nejvyššího žalobce Pavla Zemana a jmenuje ji do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze.

"Společně se dohodli na dalším jednání, které se v příštím týdnu uskuteční i za přítomnosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Pavel Zeman, který je až do pátku na služební cestě v zahraničí, se další schůzce s ministrem nebrání. "Samozřejmě, že když ho pan ministr pozve na schůzku, tak jeho rozhodnutí přijme a dostaví se," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Blažek řekl, že jednání za přítomnosti nejvyššího státního zástupce považuje za vhodné. Nechtěl však komentovat, zda po něm již o pražském vrchním státním zástupci definitivně rozhodne. Ministr pouze uvedl, že se Zemanem se již dříve dohodl na určitém časovém harmonogramu.

Blažek i Bradáčová prohlásili, že si ve spoustě věcí rozuměli. Podle žalobkyně mají i podobný názor na připravovany zákon o státním zastupitelství. Zatím se však o něm bavili pouze v obecné rovině.

Pospíšil jmenování nestihl

Zeman navrhl jmenovat Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní v červnu. Tehdejší ministr Jiří Pospíšil (ODS) byl připraven žalobkyni jmenovat. Než to stačil udělat, odvolal ho prezident na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) z funkce.

Spekulovalo se o tom, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Předseda vlády to opakovaně odmítá.

Nově jmenovaný ministr Blažek se kvůli personálnímu obsazení VSZ sešel již v pondělí se Zemanem. Nejvyšší státní zástupce mu sdělil, že na návrhu jmenovat šéfkou VSZ Bradáčovou trvá.

Ministr však o den dříve uvedl, že chce její jmenování probrat i se čtyřmi bývalými nejvyššími státními zástupci, a to s Renatou Veseckou, Marií Benešovou, Vítem Veselým a Bohumírou Kopečnou.

Místo po Rampulovi

Devětatřicetiletá Bradáčová v současnosti zastává funkci náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce a je prezidentkou Unie státních zástupců. Nedávno se dostala do popředí zájmu tím, že zpočátku dozorovala kauzu poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha.

Dříve se postavila například za vyhozeného žalobce, který kritizoval zastavení stíhání Jiřího Čunka, v roce 2009 vyzvala k odchodu nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a kritizovala i nečinnost pražského vrchního státního zastupitelství v kauze Mostecké uhelné společnosti. Zeman dříve uvedl, že žalobkyně není "moc oblíbená" u některých členů ODS.

Místo pražského vrchního státního zástupce se uvolnilo poté, co Pospíšil a následně i soud kvůli závažným chybám v důležitých kauzách odvolal Vlastimila Rampulu přezdívaného jako "zametač citlivých kauz". Rampula spolu se svým náměstkem Liborem Grygárkem potom rezignovali i na funkce státních zástupců.