Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová zatím stále neví, zda bude povýšena. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jí ani na čtvrtečním osobním setkání neřekl, zda vyhoví návrhu nejvyššího žalobce Pavla Zemana a jmenuje ji do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze.
"Společně se dohodli na dalším jednání, které se v příštím týdnu uskuteční i za přítomnosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.
Pavel Zeman, který je až do pátku na služební cestě v zahraničí, se další schůzce s ministrem nebrání. "Samozřejmě, že když ho pan ministr pozve na schůzku, tak jeho rozhodnutí přijme a dostaví se," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.
Blažek řekl, že jednání za přítomnosti nejvyššího státního zástupce považuje za vhodné. Nechtěl však komentovat, zda po něm již o pražském vrchním státním zástupci definitivně rozhodne. Ministr pouze uvedl, že se Zemanem se již dříve dohodl na určitém časovém harmonogramu.
Blažek i Bradáčová prohlásili, že si ve spoustě věcí rozuměli. Podle žalobkyně mají i podobný názor na připravovany zákon o státním zastupitelství. Zatím se však o něm bavili pouze v obecné rovině.
Pospíšil jmenování nestihl
Zeman navrhl jmenovat Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní v červnu. Tehdejší ministr Jiří Pospíšil (ODS) byl připraven žalobkyni jmenovat. Než to stačil udělat, odvolal ho prezident na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) z funkce.
Spekulovalo se o tom, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Předseda vlády to opakovaně odmítá.
Nově jmenovaný ministr Blažek se kvůli personálnímu obsazení VSZ sešel již v pondělí se Zemanem. Nejvyšší státní zástupce mu sdělil, že na návrhu jmenovat šéfkou VSZ Bradáčovou trvá.
Ministr však o den dříve uvedl, že chce její jmenování probrat i se čtyřmi bývalými nejvyššími státními zástupci, a to s Renatou Veseckou, Marií Benešovou, Vítem Veselým a Bohumírou Kopečnou.
Místo po Rampulovi
Devětatřicetiletá Bradáčová v současnosti zastává funkci náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce a je prezidentkou Unie státních zástupců. Nedávno se dostala do popředí zájmu tím, že zpočátku dozorovala kauzu poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha.
Dříve se postavila například za vyhozeného žalobce, který kritizoval zastavení stíhání Jiřího Čunka, v roce 2009 vyzvala k odchodu nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a kritizovala i nečinnost pražského vrchního státního zastupitelství v kauze Mostecké uhelné společnosti. Zeman dříve uvedl, že žalobkyně není "moc oblíbená" u některých členů ODS.
Místo pražského vrchního státního zástupce se uvolnilo poté, co Pospíšil a následně i soud kvůli závažným chybám v důležitých kauzách odvolal Vlastimila Rampulu přezdívaného jako "zametač citlivých kauz". Rampula spolu se svým náměstkem Liborem Grygárkem potom rezignovali i na funkce státních zástupců.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist