Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zatím odmítl jmenovat Lenku Bradáčovou do čela pražského Vrchního státního zastupitelství. IHNED.cz to v pátek potvrdil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

"Ministr navrhl myšlenku výběrového řízení, na základě kterého by mělo být místo obsazeno," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Nejvyšší státní zástupce Zeman s Blažkovým rozhodnutím nesouhlasí. Tvrdí, že podle zákona Nejvyšší státní zástupce navrhuje na funkci vrchních zástupců a ministrovým úkolem je pouze jmenovat.

"Návrh na jmenování Lenky Bradáčové je podaný a já na něm trvám. Mám trochu strach, že pokud by se v tuto chvíli udělalo výběrové řízení, bylo by to mimo rámec zákona. Tím pádem zpochybnitelné a právně napadnutelné," vysvětlil Zeman.

Nyní podle něj záleží na tom, jak se rozhodne ministr.

"Já jsem návrh státního zástupce na jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní nezamítl," tvrdí ministr Pavel Blažek s tím, že výběrové řízení mělo kauzu šéfování Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze jen "odpolitizovat".

O Bradáčové chce rozhodnout během několika týdnů. Bez šéfa je přitom už pražské Vrchní státní zastupitelství měsíc, kdy jej musel opustit Vlastimil Rampula.

Reakce členů vládní koalice se liší

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík považuje za nutné o věci mluvit na jednání koalice.

"Ministr tímto krokem potvrdil nejen moje podezření, že bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil byl odvolán právě kvůli tomu, aby nevyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce," řekl dnes ČTK Gazdík.

Naopak místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) svými slovy ministra Blažka podpořila.

"Vypsat výběrové řízení je plně v kompetenci ministra spravedlnosti, který nese odpovědnost za fungování státního zastupitelství. Musí ale proběhnout tak, aby jeho výsledky byly nezpochybnitelné. Příští týden se potkám s Pavlem Zemanem a zeptám se i na jeho názor," řekla Peake.

Podle stínového ministra spravedlnosti a prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera je případné vyhlášení výběrového řízení hrubým překročením pravomocí ministra a porušením zákona. Vyzval Blažka, aby uvedl jasné důvody, které by zásadně zpochybňovaly odborné nebo osobnostní předpoklady Bradáčové pro výkon funkce.

"Výsledkem včerejšího jednání pana Blažka, Zemana a paní Bradáčové je to, že se na post vrchního státního zástupce v Praze vypíše výběrové řízení. Od roku 1993 se posty vrchních státních zástupců obsazovaly na základě návrhu nejvyššího státního zástupce, který předložil ministrovi, a ten pak jmenoval," sdělila pouze mluvčí ministra spravedlnosti Petra Hrubá.

Bradáčová jako horké téma

Povýšení Bradáčové ze severu Čech, která se proslavila hlavně korupční kauzou poslance Davida Ratha, se na začátku letních prázdnin stalo jedním z hlavních politických témat.

Mezi politiky se spekulovalo o tom, že právě dřívější Zemanův návrh jmenovat Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní byl hlavním důvodem odvolání Jiřího Pospíšila z čela resortu justice.

Petr Nečas to ale kategoricky vyloučil a Pospíšilův vyhazov opakovaně zdůvodnil tím, že exministr nechtěl šetřit ve svém resortu a manažersky jej nezvládl.

Pavel Zeman však připustil, že "zaslechl" zprávy o tom, že Bradáčová vadí části Nečasovy ODS.

Ústeckou doktorku práv by rádi v hlavním městě viděli zástupci nejen opozice, ale i z koalice. Například šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík serveru iDnes.cz koncem června řekl, že pokud se Bradáčová nestane šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze, může hrozit i koaliční konflikt.