Majitelé aut v Kladně mohli v pondělí po poledni jako jedni z mála v Česku přihlásit nebo odhlásit své vozidlo. Právě v největším středočeském městě se podařilo centrální registr vozidel, který zkolaboval v půl deváté dopoledne, zprovoznit.

Předtím ho nebylo možné spojit s databází hledaných aut a s evropským registrem identifikačních čísel, takzvaných VIN kódů.

Radost žadatelů a úředníků ale v Kladně dlouho netrvala. Ve tři hodiny odpoledne systém opět přestal fungovat.

"Nabíhalo to postupně, nejprve mohli pracovníci dělat pouze část úkonů, od jedné běžel systém normálně. Najednou se ale zase celý zhroutil a nejde vůbec nic," popsal mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

V Praze nebo Plzni přihlašovat vozidla zatím stále není možné. V Ústí posílají úředníci žadatele raději domů.

Na ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) se kvůli problémům s registrem vozidel obrátili premiér Petr Nečas (ODS) a místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM).

Potíže s registrem jsou podle nich natolik závažné, že žádají vyvození personální odpovědnosti.

"Premiér Petr Nečas dnes opakovaně mluvil s ministrem Pavlem Dobešem na toto téma a vyžádal si situační zprávu s možností vyvození personální odpovědnosti pracovníků, kterých se problémy týkají," uvedl mluvčí vlády Michal Schuster.

Šéfka strany LIDEM a Dobešova stranická kolegyně Peake požádala o "jednoznačné vysvětlení celého problému a urychlené vyřízení všech stížností občanů".

Nový registr začal padat po celé republice v pondělí v 8.30. "Zaznamenáváme v novém registru vozidel při dotazování výpadky na straně policejního prezidia v databázi odcizených vozidel, které mají vliv na výkon agendy. Aplikace registru jako taková ale nezkolabovala," řekl serveru IHNED.cz Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

"Kvůli těmto chybám není možné vozidla přihlašovat," řekl vedoucí odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík.

Policie: Lustrace vozidel fungují

"Zachytili jsme chybu v komunikaci mezi registrem vozidel a databázemi ukradených vozidel. V současné době byla zprovozněna možnost lustrací v registru vozidel," uvedla v tiskové zprávě mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká.

"Podle všech dostupných informací se jedná o komunikační problém centrálního místa služeb mezi jednotlivými resorty, které pro Policii ČR spravuje Ministerstvo vnitra," píše Kopecká.

Podle mluvčí se prezidium dozvědělo o výpadku z médií, Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy přitom ve svém prohlášení uvádí, že policii informovali už ráno. Prezidium podle Neusara mělo potvrdit výpadky na své síti, Kopecká ale dopoledne uvedla, že v policejních databázích žádné výpadky nezaznamenali.

Někde funguje zčásti, někde vůbec

Zprávy z magistrátu ale hovořily jinak. "Úplně to stojí," potvrdil serveru IHNED.cz před desátou hodinou dopoledne mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček. Na magistrátu tehdy byly desítky rozzuřených lidí, kteří očekávali, že po dvou týdnech po zavedení už registr poběží.

Kladno přitom později bylo jedno z mála měst, kde se systém podařilo zprovoznit. Alespoň na pár hodin.

Vedení kladenského magistrátu je připraveno vyšší náklady spojené s nefunkčním registrem ministerstvu dopravy přeúčtovat. "Ano, vystavíme fakturu například za mzdy našich pracovníků, kteří budou muset pracovat přesčas nebo v případech, že po nás někdo bude považovat náhradu škody," řekl náměstek primátora Miroslav Bernášek.

"Podle informací ministerstva dopravy systém vypadl na ministerstvu vnitra. To stále ověřuje důvod, proč se tomu tak stalo. Z původní čtvrt hodiny prodlužují výpadek dále a dále," uvedl Dalibor Mozdřeň z ostravského magistrátu.

Ministerstvo vnitra však odmítá, že by chyba byla na jeho straně. "Problém určitě nenastal u nás. Nevím dokonce ani o tom, že by někdy padal starý systém, který spravovalo naše ministerstvo," uvedl František Varmuža, ředitel odboru centrálních informačních systémů ministerstva vnitra.

V Ústí posílají lidi domů

V Ústeckém kraji posílají kvůli nefunkčnímu registru klienty domů. Úředníci se pokoušejí odbavit alespoň jednotlivce, problémy ale přetrvávají. V Ústí poslali domů 40 z 59 příchozích, v Chomutově polovinu.

"Systém ráno fungoval, odbaveni byli tři klienti. Poté opět zkolaboval a v současné chvíli funguje systémem pokus omyl," popsala v poledne situaci na odboru dopravy ústecká mluvčí Romana Macová.

V Ústí proto zastavili vydávání pořadových čísel, klienti přistupují k přepážkám jednotlivě a úřednice zkouší, zda právě jejich záležitost je systém v tuto chvíli schopen odbavit. "Úřednice vychází klientům vstříc, nabraly žádosti s kontaktním telefonním číslem, a jakmile lze požadavek odbavit, klienta kontaktují," dodala Macová.

Linka ATS-Telcom vypadla

V Rakovníku funguje registr vozidel alespoň částečně. "Nemůžeme přihlašovat vozidla," říká pracovník oddělení registru vozidel rakovnické radnice Jan Fencl.  Jak dlouho zůstane systém nefunkční, nedokáže říct. "V půl deváté jsme se na linku help desk dodavatelské firmy ATS-Telcom dovolali naposledy. Od té doby je přetížená a hlásí, že číslo neexistuje," dodal Fencl.

"Pokud linka ATS-Telcom nefunguje, zkuste zelenou linku ministerstva dopravy," snažil se úředníkům poradit Neusar. Ministerstvo dopravy není schopné odhadnout, kdy bude systém znovu fungovat.

"Ministerstvo dopravy rozeslalo první informace týkající se výpadku až o půl jedenácté," napsala tisková mluvčí magistrátu Hradce Králové Magdaléna Vlčková.

Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu systém spadl a od té doby se potýká s neustálými problémy.