Tak tohle se ministerstvu dopravy nepovedlo.

Přestože slibovalo bezproblémový přechod na nový registr vozidel, v pondělí krátce po svém spuštění systém zkolaboval kvůli technickému výpadku a prakticky celý úřední den nefungoval.

"Teď již funguje, za problémy se veřejnosti velmi omlouvám," řekl po 16:00 hodině ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).

Lidé se však ani v dalších dnech prodlevám nevyhnou. Dobeš proto nyní bude hledat příčiny výpadku.

"V případě, že se prokáže zavinění dodavatele, bude ministerstvo požadovat náhradu škody. Ve smlouvě je také zakotveno penále pro případ prodlení spuštění či funkčnosti systému,“ řekl Dobeš s tím, že od techniků očekává zprávu o tom, jaké konkrétní chyby vedly k pádu registru vozidel.

Vedení firmy ATS-Telcom Praha, která fungování registru vozidel zajišťuje, se k výpadku dlouho odmítala vyjádřit. "Nejsme oprávněni o tomto poskytovat žádné informace, obraťte se na ministerstvo dopravy," odvětil dopoledne ředitel společnosti Miroslav Filip.

Podle jeho kolegy Martina Tůmy kolaps registru způsobilo přerušení komunikace mezi servery a úložištěm. "Snažili jsme se systém opravit v co nejkratší době. V současné době se nám jej podařilo rozběhnout v provizorním režimu, který ale může mít na úřadech pomalejší odezvu," řekl Tůma.

Kompletní kapacita prý bude v provozu o víkendu.

Výpadek po celé ČR

Systém měl být spuštěn v pondělí po přechodu ze správy ministerstva vnitra na resort dopravy. Technici na odstranění závady pracovali celý den. Výpadek zaznamenala pracoviště po celé zemi.

Registr prošel plánovanou odstávkou v minulém týdnu, kdy se do něj z evidence ministerstva vnitra převedlo 14,5 milionu záznamů o 7,5 milionu vozidel, které jezdí po českých silnicích.

Některá města hlásila už po 14:00 hodině, že systém začal fungovat. Avšak běžel pomalu a s chybami. "Systém se rozběhl krátce po druhé hodině odpoledne. Funguje ale velmi pomalu. Prosíme, aby lidé chodili jen ve výjimečných a akutních případech, běžné úkony trvají velmi dlouhou dobu," řekl vedoucí odboru správních činností v Třebíči Karel Prokeš.

Důvodem pro převedení registru vozidel ze správy ministerstva vnitra na resort dopravy je podle úřadů zvýšení efektivity při kontrole vložených dat. Náklady činily 47 milionů Kč za tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky.

Problémy se spuštěním registru vozidel údajně nesouvisely s jeho napojením na takzvané základní registry, které od července využívá státní správa. "Registr vozidel zatím údaje z centrální databáze nevyužívá, připojit by se měl až v příštích dnech. Jeho přístup do centrálních registrů byl již ale zřízen a otestován. " řekl šéf Správy základních registrů Michal Pešek.

Tendr bez výběrového řízení

Tendr za bezmála třicet milionů korun, který bez výběrového řízení získala od ministerstva dopravy firma ATS-Telcom Praha, zajímá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Případ skutečně prověřujeme. Zjišťujeme nyní, zda ve věci existují případné důvody k zahájení správního řízení," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Podle serveru eGov.cz využilo ministerstvo dlouhodobé smlouvy se zmíněnou společností, když na vypsání výběrového řízení neměl resort dost času.