Nový registr vozidel stále nefunguje tak, jak by měl. Přestože náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný v pondělí ráno tvrdil, že systém už běží na všech pobočkách, není to tak docela pravda. V řadě registračních center musí úředníci ručně zadávat až 60 procent všech údajů. Systém navíc běží výrazně pomaleji než původní.

Fungování nového centrálního registru provázely potíže a výpadky od minulého pondělí, kdy měl být oficiálně spuštěn. Například podle vedoucího brněnského odboru dopravně-správních činností Ladislava Prudila je systém až čtyřikrát pomalejší a chybí kolem 60 procent údajů, které úředníci musí dopisovat.

"Podle dodavatele by mělo být nezobrazování údajů odstraněno během pondělí. Zatím nemáme dostatek informací o tom, jak velké problémy to způsobuje. Situaci řeší přímo v terénu týmy odborníků," řekl Ihned.cz zástupce tiskového mluvčího ministerstva Zdeněk Neusar.

O odškodnění kvůli nefunkčnímu registru mezitím zažádalo 41 lidí, výše oznámených škod se pohybuje v rozmezí 20 až sto tisíc korun. Ministerstvo zatím eviduje pouze telefonické žádosti prostřednictvím zelené linky. Platnou žádost ale musejí řidiči podat písemně.

Problémy mají i v pražském registračním centru v Jungmannově ulici, i tam je odbavování pomalejší než dříve. Úředníci musejí zadávat spoustu nových věcí a řadu dalších položek upravovat. Kolem desáté hodiny se na registračním místě utvořila fronta více než sto lidí.

O přetrvávajících komplikacích informovala mluvčí hlavního města Tereza Králová. "S tím je spojena delší časová náročnost všech úkonů. Zároveň současný nový systém není propojen s registrem obyvatel a s registrem odcizených vozidel, což úředníkům ztěžuje práci," řekla.

Na čekání dlouhé několik desítek minut se musí připravit zájemci o přepis vozidel také v Českých Budějovicích. Úřad v Kněžské ulici je od ranních hodin plný zájemců o registraci auta.

"Nedokážeme předpovědět, jak dlouho bude jeden přepis trvat. Něco jde rychle, u něčeho se vyskytují potíže. Centrální registr funguje, ale není to sále bez problémů a lidé, kteří chtějí přepsat auto, se musí obrnit trpělivostí," uvedla Michala Červinková ze sekretariátu tamního úřadu odboru dopravy.

Ministerstvo bude chtít odškodné

Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že bude po dodavatelské firmě požadovat zaplacení sankcí. Jejich výše se bude odvíjet také od toho, kdy dodavatel kompletně zajistí bezproblémový provoz. Podle smlouvy je možnost požadovat dva miliony korun za každý den, kdy systém neběží správně.

Žadatelé, kterým v souvislosti s problémy nového registru vozidel vznikla škoda, se mohou obracet buď přímo na ministerstvo dopravy, nebo na registrační místo, uvedlo ministerstvo.

Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se v minulém týdnu nevyhnuly žádnému z nich.

Potřebovali jste v posledních dnech centrální registr vozidel? Jaké s ním máte zkušenosti?

 

 
Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: