Nový registr vozidel dostal od ministra dopravy Pavla Dobeše ještě šanci a bude pokračovat i přes počáteční problémy. "V současné době registr funguje a bude fungovat i zítra," slíbil Dobeš ve čtvrtek večer.

Systém, který měl zrychlit a zjednodušit práci úředníkům i majitelům aut, rozjelo ministerstvo dopravy v pondělí s velkými problémy. V některých městech sice systém fungoval, ale jen pomalu a s různými technickými problémy. V hlavním městě nový registr nepracoval vůbec. Ministr Dobeš dal dodavatelské firmě ATS-Telcom Praha termín do čtvrtka do 17 hodiny, aby ho zbavila chyb.

Ještě během čtvrtečního odpoledne se spíše počítalo s tím, že se úřady vrátí zpět ke starému systému, který spravovalo ministerstvo vnitra. Nakonec je vše jinak. Podle ministra se registry do 17 hodin povedlo rozchodit v takové míře, aby mohly pokračovat. Firma slíbila v noci na pátek doladit zbývající problémy.

Návrat k předchozímu systému by byl v současné době nevýhodný. Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun.

Pokuta firmu nemine

Zástupce společnosti ATS Telcom Martin Tůma připustil, že je nový systém proti tomu původnímu pomalejší. Původní systém byl technologicky stavěný jako terminálová aplikace, která je proti internetovému systému rychlejší. Během dnešního testování ale žádná z odezev nepřesáhla tři vteřiny, uvedl Tůma. Zároveň věří, že si na to úředníci zvyknou.

Potrestání za problematické spuštění registru ale firmu ATS-Telcom podle všeho nemine. „Na kolaps a následné problémy aplikace nezapomínáme. Konkrétní podobu sankcí ale v tuto chvíli nejde ještě stanovit,“ řekl Dobeš. Do doby, než celou věc vyhodnotí, nedostane firma za svou práci ani korunu.

Vzhledem k tomu, jaká byla ve čtvrtek situace ve většině městech, vyvolává rozhodnutí ministra překvapení.

V Brně bylo obsloužení lidí až třikrát delší, než ve starém systému. Někdy se také nepodařilo najít všechna data.

"U někoho najdeme třeba 20 procent potřebných dat, u někoho 60 procent. Zbytek potom musíme zdlouhavě dohledávat a vypisovat ručně. Agendu, která dříve trvala 25 minut, nyní děláme třeba hodinu," řekl ČTK mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Ve čtvrtek ráno na úřadě čekalo zhruba 20 lidí, úředníci je postupně odbavují.

Nový registr vozidel zkolaboval v celém Česku. Dobeš nechal hledat viníka - čtěte ZDE

Nový registr vozidel končí. Ministerstvo dopravy se kvůli problémům vrací k původnímu systému - čtěte ZDE

Registr s problémy fungoval také v Plzni. "Některé funkce, které dřív blokovaly další kroky, fungují, hodně se toho opravilo, ale stále jsou problémy. Dají se například tisknout doklady, ale do registru se pak uloží stará nebo úplně nesmyslná data," řekl Jan Vavřík z odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu.

Podle něj je systém funkční ze 60 procent. Jdou už například tisknout malé technické průkazy, ale ne kompletní, úředníci tak do nich musí údaje dodatečně dopisovat na stroji.

V Praze už připravovali původní systém

Největší problém s rozjezdem systému byl v Praze, kde systém po většinu týdne nefungoval vůbec. "Pražský magistrát se připravuje na přechod na původní verzi systému," řekla ve čtvrtek dopoledne mluvčí magistrátu Tereza Králová. 

Zakázku získala společnost ATS-Telcom bez výběrového řízení a což se zajímá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Případ skutečně prověřujeme. Zjišťujeme nyní, zda existují důvody k zahájení správního řízení," řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Dobešův úřad totiž využil dlouhodobé smlouvy, kterou má s touto firmou uzavřenou od roku 2010. Resort má firmě za tříletý servis systému pro kontrolu výdajů a účetnictví resortu zaplatit celkem 395 milionů korun.