Řady státních zástupců opouštějí Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek. Informace o jejich rezignaci přinesl Respekt.cz. 

Rampula v polovině července musel odejít z čela VSZ. Nejvyšší správní soud dal za pravdu exministrovi Jiřímu Pospíšilovi (ODS), který ho loni odvolal. Grygárek od té doby státní zastupitelství vedl.

"Dne 29. června 2012 byla k rukám ministra spravedlnosti doručena rezignace JUDr. Vlastimila Rampuly a JUDr. Libora Grygárka na funkce státních zástupců, které jim v souladu se zákonem zaniknou ke dni 31. srpna 2012," uvedla v tiskové zprávě tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Ani jeden ze státních zástupců ve svém rezignačním dopise neuvedl důvody, které je k rozhodnutí opustit státní zastupitelství vedly.

"Alespoň jeden z motivů se nabízí: den před rezignací rozhodl Městský soud v Praze o tom, že odvolání Rampuly z místa vrchního státního zástupce platí, dopustil se totiž závažných chyb ve vedení úřadu, respektive kauz, které měl vyšetřovat, a nevyšetřoval." píše Respekt.

Městský soud tak vyhověl rozsudku soudce Baxy z Nejvyššího správního soudu, který potvrdil, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (teď už bývalý) měl dobré důvody k tomu, aby Rampulu zbavil šéfování VSZ Praha.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhuje do čela pražského vrchního státního zastupitelství ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou, svůj návrh už předal ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Ten ale Bradáčovou jmenovat nestihl, premiér Nečas ho mezitím z funkce odvolal.

O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným zametáním některých politicky citlivých kauz. Rampula taková podezření vždy popíral.

Podle Nejvyššího správního soudu Rampulovo vrchní státní zastupitelství například v kauze Gripenů nerespektovalo pokyn Nejvyššího státního zastupitelství a nevyžádalo si právní pomoc Švédska.

V kauze IPB Rampula bez důkladné znalosti věci nařídil dozorující státní zástupkyni, aby se neodvolávala proti rozhodnutí, jímž soud zprostil viny sedm bývalých manažerů zkrachovalé banky.

Grygárka zase v únoru chtěl odvolat Rampulův zástupce v čele zastupitelství Stanislav Mečl. Grygárkovi vyčítal kontakty s lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. A navíc to byla Grygárkova kancelář, ve které se pohybovali zatím pořád neupřesnění příslušníci bezpečnostních složek. Soud pak ale vrátil Rampulu zpátky do funkce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist