Pražský dopravní podnik má další potíže s moderními tramvajemi T15 ForCity. Od pátku nemůže do pražských ulic vyjet sedmnáct z celkového počtu 48 souprav. Tentokrát technici zakázali provoz kvůli závadě na brzdách. 

"Sedmnáct souprav má enormně opotřebené brzdové destičky," uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Situaci nyní podle Řehkové podnik řeší s dodavatelem - plzeňskou společností Škoda Transportation. "Vozy jsou v záruce a závady byly reklamovány," uvedla Řehková.

Nedokázala však říci, jak dlouho budou soupravy mimo provoz. "Čekáme, až Škoda Transportation provede opravu. Časově to nyní neodhadneme," dodala mluvčí s tím, že na linky 11, 17 a 18, kde tramvaje T15 jezdí nejvíce, budou nasazeny starší soupravy s typovým označením T3RP. 

Podle mluvčí Škody Transportation Lubomíry Černé by se tramvaje měly vrátit na koleje na počátku příštího týdne.

"Problém je na straně dodavatele brzdových destiček. Systém jako takový je naprosto v pořádku," dodala Černá s tím, že nadměrné opotřebení destiček bylo nakonec zjištěno pouze u tří souprav.

Potíže s brzdami nejsou prvním problémem typu ForCity. Vloni se objevily potíže na pantografech a v září musel dopravní podnik odstavit 22 souprav kvůli opotřebovaným kolům. Zjistilo se, že jejich obruče nevydrží v průměru více než 20 tisíc najetých kilometrů.

Věčná smlouva

A aby toho nebylo málo, dopravní podnik řeší ještě jeden, zato nejvážnější problém: musí od Škody Transportation za 18 miliard korun odebrat všechny vozy T15 nasmlouvané za éry generálního ředitele Martina Dvořáka.

Praha totiž podle právníků nemá šanci kontrakty se Škodou Transportation vypovědět. A to ani v případě dalších reklamací. Jedinou možností tak je dohoda na slevě.