Nové vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy bude muset začít ještě víc "počítat". Na nákup nových tramvají, ke kterému se smluvně zavázal, si totiž nemůže půjčit tolik, kolik potřebuje.

Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání rozhodli, že místo šestimiliardové půjčky může využít směnku maximálně ve výši čtyř miliard korun.

Snížení částky navrhl zastupitelům primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Přitom právě radní, které vede, původně souhlasili s tím, že si městský podnik půjčí o dvě miliardy víc.

"Město chce s dodavatelem, Škodou Transportation, o podmínkách nákupu dále jednat," vysvětlil Svoboda.

"Financování kontraktu je interní záležitostí našeho zákazníka a nám ho nepřísluší komentovat. Jednání s pražským dopravním podnikem dále probíhají a jsme přístupni dohodě," řekla mluvčí Škody Transportation a.s. Lubomíra Černá.

Opoziční zastupitelé ČSSD a KSČM návrh nepodpořili. Podle bývalého náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) je současná nabídka méně výhodná než ta, kterou loni městu předkládal.

"Když si srovnám ty podmínky, které jsem v říjnu navrhoval, tak pro to nemůžu s čistým svědomím hlasovat," uvedl Březina. Právě podmínky směnky byly jedním ze sporů bývalé koalice ODS a ČSSD.

Dopravní podnik pod tlakem

Předseda finančního výboru Zdeněk Tůma (TOP 09) návrh obhajoval. "Byla snaha osekat omezující podmínky, které svazovaly ruce dopravnímu podniku. Zároveň jsme nechtěli dávat podniku bianko šek. Chceme dopravní podnik dostat pod tlak, aby našel to nejlepší řešení," řekl zastupitelům Tůma.

Tůma i Svoboda naznačili, že na snížení půjčky měly vliv informace, které se v souvislosti s Dopravním podnikem hlavního města objevují v médiích.

Vyplácení peněz bude vázáno výhradně na dodávku tramvají 15T Forcity. V případě, že by byl dopravní podnik v insolvenci, město směnky odkoupí.

Částka by měla pokrýt dluh zhruba 2,1 miliardy korun, který podnik vůči dodavateli v současnosti má, a dále dodávku tramvají pro letošní rok.

Z celkové výše kontraktu, který město uzavřelo v roce 2006, zbývá uhradit 17,75 miliardy korun.

Podivnosti kolem Dvořáka

Média v posledních dnech upozornila na několik kauz souvisejících s bývalým ředitele dopravního podniku Martinem Dvořákem.

Podle Hospodářských novin jsou obchody Dvořákovy matky Marie Novákové spojeny s firmou, která vydělávala miliony korun na obrazovkách v metru.

Server Aktuálně.cz zase uvedl, že se na transakcích Dvořákovy matky podílela firma spojená s kontraktem na tisk jízdenek MHD v Praze a že se o obchody rodiny exšéfa podniku zajímá protikorupční policie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist