Praha souhlasí s tím, aby si pražský dopravní podnik půjčil formou směnky 6 miliard korun na nákup nových tramvají ForCity. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) rada předloží svůj záměr zastupitelstvu. Podmínky směnky budou údajně jiné, než jaké před časem navrhovali zástupci ČSSD, a nezatíží zadlužení města.

Právě podmínky směnky totiž byly jedním ze sporů bývalé koalice ODS a ČSSD.

Podle primátora bude vyplácení peněz vázáno výhradně na dodávku tramvají T15 ForCity. "Částka se nečerpá najednou, ale postupně podle toho, jak bude nabíhat nutnost platby. Možná ani celou částku nevyčerpáme, pokud se nám podaří cenu nebo množství ovlivnit," uvedl primátor.

Směnka je splatná v roce 2024, ale podnik ji může podle primátora splatit dříve. Pokud by byl podnik v insolvenci, město od něj směnky odkoupí.

"To je finanční operace, která nezhoršuje dluhovou službu a rating Prahy," poznamenal primátor. Na vyjednání podmínek směnky se podle primátorského náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09) podílel i bývalý guvernér centrální banky a bývalý volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma.

Smlouvu nelze vypovědět

Hudeček také kritizoval bývalé vedení Prahy a dopravního podniku za uzavření smlouvy se Škodou Transportation na dodávku těchto tramvají. Smlouva je totiž podle dřívějších informací zřejmě nevypověditelná a za tramvaje má Praha dát zhruba 19 miliard korun.

"To nesvědčí o dobrém hospodáři," poznamenal Hudeček.

Smlouva na dodávku nových tramvají byla uzavřena v roce 2006, tedy před nástupem minulého ředitele Martina Dvořáka.

Dopravní podnik hlavního města Prahy se už loni potýkal s nedostatkem peněz na úhradu tramvají. Dlužil za jejich dodávku, za to mu mohla hrozit pokuta.