Věci veřejné stále váhají s podporou zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. A dál své zdržovací manévry zdůvodňují tím, že chtějí přesněji vědět, kde ministerstvo financí v době škrtů na restituce vezme peníze.
VV na středečním jednání vlády požadovaly odklad finančních kompenzací pro církve o jeden rok nebo do doby ekonomického růstu. Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla by to ale patrně vyžadovalo nové jednání s církvemi, jako každá změna již vyjednaných podmínek.
Vláda středeční jednání na toto téma přerušila a svolila, že o požadavcích VV by měli ještě jednat koaliční lídři ve formátu K9. Schůzka by se měla uskutečnit na začátku příštího týdne, podle všeho hned v pondělí. Anebo v úterý.
VV svým opakovaným váháním nad podporou církevních restitucí ve vládě nabourává loňskou dohodu mezi koaličními stranami a církvemi. Mezi vyjednávači přitom tehdy VV měli také svého zástupce.
VV rozčílily Kalouska. Kabinet se dál dohaduje o vyrovnání státu s církvemi - čtěte ZDE
Církve se obávají o návrat majetku, legislativní rada chce nejprve inventuru - čtěte ZDE
Nyní véčkaři kvůli dopadům na státní rozpočet uvažují například o zpoždění vyplácení peněžních náhrad, přičemž majetek byl měl být vydán v souladu v dojednanými podmínkami.
"V období ekonomické krize, kdy ministerstvo financí zvažuje vypsání nových daní, zvyšování DPH, daně z převodu nemovitostí a daní na paliva, považujeme za vhodné odložit finanční část plnění církevních restitucí," napsala místopředsedkyně VV Karolína Peake v tiskovém prohlášení.
"Vyplácení finančních náhrad by mohlo být odloženo na jeden rok, tedy od 1. ledna 2014, nebo na rok, kdy bude česká ekonomika růst," dodala.
Místopředsedkyně VV poprosila církve, kterých se finanční odškodnění týká, o pochopení a zároveň o společnou schůzku nad tímto návrhem. Případné odložení finančního plnění je třeba znovu projednat, jinak by mohlo jít o "diktát státu", řekl Joel Ruml. "Budeme čekat, jak dopadne jednání K9," dodala mluvčí České biskupské konference Monika Vývodová.
59 miliard a 56 procent majetku
Podle dohody koalice s církvemi má stát vyplatit církvím 59 miliard korun. V úvahu má být brána inflace. Celkově by se tak mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu. Vyplácení peněz by mělo být rozloženo do 30 let. Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení financování církví státem.
Besser ujišťuje Bendla, že církevní restituce neprolomí únor 1948 - čtěte ZDE
Platy duchovních stát po vyrovnání s církvemi platit nebude, říká Marek Benda - čtěte ZDE
Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist