Spor o navrácení majetku církvím, o který přišly v období totality, spěje ke konci. Církev kývla vládní komisi pro narovnání vztahu mezi ní a státem, která navrhla vrátit církvím 56 procent jejich bývalého majetku. Jedná se především o lesy, pole a rybníky v celkové hodnotě asi 75 miliard korun.

Finanční odškodnění ve výši 59 miliard korun by měly církve dostat od státu za majetek, který v restituci z různých důvodů vrácen nebude. Jak dlouho ho bude splácet, je stále v jednání.

"O délce přechodného období budeme chtít jednat," řekl ve čtvrtek po schůzce komise a zástupců církve arcibiskup Dominik Duka. V úvahu přichází období 20 či 15 let.

Zákon by mohl platit od roku 2013.

Komise se sejde se zástupci církví opět 25. srpna. Po této schůzce by mělo být již jasné, jak dlouho bude přechodné období trvat.

Rozhodne parlament

Šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml nedávno řekl, že velkou neznámou bude to, jak s dojednaným návrhem naloží parlament. K návrhu, který má za cíl napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu, mají výhrady koaliční Věci veřejné, odmítají ho opoziční ČSSD a KSČM. Pokud by kompromis dosažený mezi církevní a vládní komisí doznal v parlamentu výrazných změn, musel by se pak s církvemi projednat znovu.

Podle Rumla je vládní návrh přijatelný, i když prý znevýhodňuje nekatolické církve. Vedle navrácení 56 procent majetku v podobě polí, lesů a rybníků v hodnotě 75 miliard korun vládní komise navrhla finanční kompenzace ve výši 59 miliard korun.

Původní plán bývalé vlády Mirka Topolánka počítal s vrácením 39 procent majetku a vyplácením 83 miliard korun po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun, přičemž hodnota původního majetku církví a náboženských společností byla stanovena na 134 miliard korun. Vlastní návrh předložila komise vlády Petra Nečase (ODS) na konci května.

Stát každoročně platí církvím 1,5 miliardy korun. Zablokovaný majetek přitom přináší 4,5 miliardy korun.

Problematika majetkového vyrovnání se táhne již léta. Církvím byl majetek zabaven v období komunismu. Řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi v co nejkratším čase stálo i u zrodu současné vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Loni v létě Nečas uvedl, že majetkové vyrovnání s církvemi pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Na chybějící právní předpis k vypořádání majetku církví upozornil i Ústavní soud.