Vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi navrhuje vrátit církvím 56 procent jejich bývalého majetku, hlavně pole, lesy a rybníky v celkové hodnotě 75 miliard korun.

Za majetek, který v restitucích vrácen nebude, by stát doplatil 59 miliard. Peníze by stát vyplácel po dobu 30, 20 nebo 15 let, v úvahu by byla brána inflace.

V pondělí to oznámil ministr kultury Jiří Besser. Původní plán bývalé vlády Mirka Topolánka počítal s vrácením 39 procent majetku a vyplácením 83 miliard korun po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun.

Vládní komise návrh v pondělí odpoledne představila své partnerské komisi, kterou ustavily církve a náboženské společnosti. Šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml z Českobratrské církve evangelické po jednání řekl, že návrh je podkladem pro jednání expertů církví i vlády. "Teď se může společně jednat. Pro nás je to posun," uvedl.

Do hodnoty vydaného majetku a částky vyplacené jako kompenzace se ještě může promítnout, zda budou vydány i pozemky ve vojenských újezdech. Pak by hodnota vydaného majetku činila 77 miliard korun a stát by doplácel 57 miliard.

Problematika majetkového vyrovnání se táhne již léta. Církvím byl majetek zabaven v období komunismu.

Řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi v co nejkratším čase stálo i u zrodu současné vládní koalice ODS, TOP 09 a VV.

Loni v létě premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že majetkové vyrovnání s církvemi pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány.

Nespokojené VV

Z dopoledního jednání, kde se finalizoval návrh, neodcházeli spokojeni zástupci Věcí veřejných. Podle nich není zcela jasné, odkud peníze na odškodnění půjdou.

"Věci veřejné odcházejí nespokojeny téměř z každého jednání. To zaprvé. Za druhé - možné finanční zdroje hledáme. Více k tomu ale neřeknu. Nyní totiž záleží na tom, co budou církve ochotny akceptovat. Já jsem ale s návrhem spokojen," řekl ministr Besser.