Začátkem roku by se měly ustavit vyjednávací týmy, které připraví nový návrh majetkového vyrovnání státu s církvemi. Po jednání premiéra Petra Nečase s nejvyššími představiteli církví to řekl pražský arcibiskup Dominik Duka. O konkrétní podobě návrhu, který by dlouho odkládanou otázku navrácení církevního majetku vyřešil, zástupci církví s Nečasem zatím nejednali. Stát i církve se podle něj musí snažit o širokou dohodu a obě strany musí být připraveny ke kompromisu.

"Ten náš závěr je asi takový, že po Novém roce by mělo dojít k takovému rozhodnutí se, že je potřeba tyto věci vyřešit, protože to není jen záležitost církví, ale takzvané blokační paragrafy znemožňují i rozvoj měst a obcí," řekl Duka po schůzce, které se zúčastnil předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Nečas se k jednání nevyjádřil.

Konkrétně by se podle Duky začátkem roku měli vybrat vyjednavači. "Poněvadž se změnilo koaliční složení vlády, změnili se i někteří lidé ve vedení církví," dodal.

"My vycházíme z toho, že ze šetření parlamentní komise vyplynuly určité deadlines, ze kterých se musí vycházet, a pak už je to otázka dalšího jednání," řekl Duka.

Katolická církev je podle něj s ostatními církvemi domluvena, že je třeba znovu vycházet ze široké dohody o otázce církevního majetku. "Neznamená to, že chceme připravit státní rozpočet o další peníze, o to zde nejde, jde tady o takovéto dořešení těchto věcí, kde oboustranně se přistoupí ke kompromisu," řekl.

V programovém prohlášení z letošního srpna vláda uvedla, že jejím cílem je "co nejdříve uzavřít otázku vyrovnání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi tak, aby mohly být napraveny některé křivdy, a církve a náboženské společnosti mohly tak plnit své funkce nezávisle na státu".

Nečas už dříve řekl, že výsledkem dohody má být odblokování paragrafů zákona o půdě. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) v létě ještě před jmenováním Nečasova kabinetu uvedl, že ministerstvo kultury by mělo připravit nový návrh majetkového vyrovnání s církvemi. Částka, kterou církvím nabídne, bude přitom prý menší než 83 miliard korun navrhovaných kabinetem Mirka Topolánka, uvedl tehdy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist