Téměř pět měsíců uplynulo od slavnostní intronizace, kdy Miloslav Vlk předal vedení arcibiskupství pražského svému nástupci Dominiku Dukovi. Ještě před svým "odchodem" Vlk uvedl, že své dvacetileté působení ve funkci nepovažuje za úspěšné.
Podle kardinála se především kvůli neochotě politiků nepodařilo prosadit čtyři základní body: majetková vyrovnání státu a církví, nový zákon o církvích, dořešit spor o katedrálu sv. Víta na Pražském hradě a ratifikovat smlouvu s Vatikánem.
Nový primas český záhy po svém jmenování vyřešil alespoň jeden letitý problém - ukončil soudní při o správu katedrály sv. Víta a dohodl se na společném užívání stavby katolickou církví a státem.
Arcibiskup pražský ale zároveň musí řešit nový úkol. Škrty a úsporná opatření, která prosazuje vládní kabinet, dopadnou také na církve a duchovní. Podle legislativního návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by tarifní plat měl klesnout v průměru o 1540 korun měsíčně, duchovní by od ledna dostávali od státu přibližně 15 tisíc korun.
Středopravicová vláda si do svého programového prohlášení také vetkla, že chce "co nejdříve uzavřít otázku vyrovnání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi tak, aby mohly být napraveny některé křivdy, a církve a náboženské společnosti mohly tak plnit své funkce nezávisle na státu."
Duka se již nechal slyšet, že církev v době krize nebude usilovat o realizaci majetkoprávního vyrovnání. Podle původní dohody z roku 2007 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty, zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun.
Podle kardinála Vlka by odluka státu a církví měla přinést i prostor pro novou spolupráci. "I někteří politici začali chápat, že duchovní rozměr ... je pro veřejný život a život společnosti potřebný. Začala se tak rozvíjet nová idea odluky: totiž představa dvou zcela nezávislých institucí, které se ale navzájem potřebují, navzájem spolupracují," uvedl kardinál.
Česko zároveň dosud nemá uzavřenou a ratifikovanou smlouvu s Vatikánem. Ještě za bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta vznikla v červnu expertní skupina, která by měla text zrevidovat. Miloslav Vlk její první setkání označil za "velice vítané a nadějné".
Jak hodnotí zpětně své téměř dvacetileté působení na pozici primase českého? Jaké by mělo být postavení církve v české společnosti? Co dělá po odchodu z Pražského arcibiskupství? Ptali jste se kardinála Miloslava Vlka.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist