Podle Vatikánu vzrostl počet lidí hlásících se ke katolické církvi za posledních sedm let o téměř 600 tisíc věřících. Vyplývá to z porovnání dat církve a posledního sčítání lidu z roku 2001 pořádaného Českým statistickým úřadem.

V České republice k 31. prosinci 2008 žilo 3,29 milionu katolíků, informuje papežské tiskové středisko na stránkách České biskupské konference (ČBK). K římskokatolické i řeckokatolické církvi by se v ČR hlásila téměř třetina populace. Vatikánské středisko údaje zveřejnilo před zářijovou návštěvou papeže Benedikta XVI.

Přitom při posledním sčítání lidu se k oběma vyznáním přihlásilo přes 2,7 milionů lidí, což je o téměř 1,3 milionu lidí méně než v roce 1991. Věřících bez rozlišení víry bylo podle statistiků celkem 3,29 milionu lidí.

Porovnávání jablek a hrušek

Kde vznikl rozpor mezi údaji? "Katolická církev považuje za svého člena každého, kdo je pokřtěný. Tito lidé se již nemusejí při sčítání lidu k církvi hlásit," vysvětlil ČTK Jiří Gračka z tiskového střediska ČBK. Vatikán podle Gračky vychází z údajů jednotlivých biskupství.

"Katolická církev v naší zemi nedisponuje žádnou registrací věřících, jak je tomu například v Německu nebo Rakousku vzhledem k tam placené církevní dani. Sčítání lidu ve své nepovinné otázce 'K jaké církvi se hlásíte?' sčítalo jiné údaje než sčítání účastníků bohoslužby. Jde tedy o dva údaje, které nelze porovnávat," upozornil biskupský vikář pro pastoraci Aleš Opatrný.

Počet aktivních věřících je nižší

Podle religionisty a teologa Ivana Odila Štampacha je navíc propastný rozdíl mezi počtem lidí, kteří se při sčítání lidu k této církvi hlásí a počtem skutečných věřících, jež jsou s církví v pravidelném kontaktu a navštěvují alespoň jednou týdně bohoslužby.

V současné době se situace podle Štampacha mírně lepší. "Podle náznaků některých výzkumů, které nejsou tak dobře zajištěné - jen na vzorcích obyvatelstva, se zdá, že bylo dosaženo dna," míní Štampach, podle něhož další sčítání lidu v roce 2011 zřejmě další pokles neukáže.

Kandidátů na kněze nepřibývá

Podle vatikánského tiskového střediska existuje v tuzemsku devět celků církevní správy, pět českých a tři moravské diecéze a apoštolský exarchát církve řeckokatolické, v nich funguje 2576 farností a 70 jiných pastoračních středisek.

V duchovní a pastorační správě působí 20 biskupů, z toho tři řeckokatoličtí, dále 1370 diecézních a 586 řeholních kněží, 178 trvalých jáhnů, 116 řeholních bratří, 1609 řeholnic, 160 členů sekulárních institutů a 1109 katechetů. Knězem by se mělo stát 184 bohoslovců, kteří se připravují v seminářích. Kandidátů na kněžskou službu ale podle vikáře Opatrného nepřibývá.

Počet věřících při posledním sčítání lidu v roce 2001. (Zdroj: ČSÚ) 

Počet věřících v Česku

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist