Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) ubezpečuje ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že připravovaný zákon o církevních restitucích nejde za termín 25. února 1948 a neprolamuje takzvané Benešovy dekrety.

Bendl bude nicméně požadovat podrobné vysvětlení sporného paragrafu v návrhu zákona o církevních restitucích. Podle Bessera jsou obavy z prolomení restitucí za 25. únor 1948 neopodstatněné. Jeho úřad ale prý zváží vypuštění sporného ustanovení z návrhu zákona.

Ministerstvo zemědělství v připomínkovém řízení požádalo o vyškrtnutí bodu, který by podle jeho názoru mohl umožnit vydání například i 20.000 hektarů lesů bývalého Řádu německých rytířů.

"Ujistil mě, že se o prolomení nejedná, a já nemám důvod mu nevěřit," řekl Bendl. Ministr bude nicméně chtít podrobné vysvětlení. Návrh zákona připravený na základě vládou a církvemi schválených parametrů má Besser dodat Strakově akademii do konce října. O sporu mezi ministerstvy v úterý informovala Česká televize.

"Žádné prolomení restitucí před 25. únor 1948 ministerstvo kultury nechystá a nikdy nechystalo. Pokud si to někdo vysvětluje na základě toho zmiňovaného paragrafu, tak poslední takové řešení, které chystáme, je tento paragraf vyndat, protože v jiném paragrafu je to popsáno docela pregnantně," řekl Besser.

Vypuštění sporného paragrafu je podle něj sice zbytečné, po poradě s právníky ale takový krok zváží. "Aby někteří škarohlídi a ti, kteří by to chtěli využít a zneužít, aby to měli ztížené," poznamenal.

Nárok na navrácení majetku by podle připomínky ministerstva zemědělství mohli mít i ti, kterým byl zabaven už před rokem 1948, a do vlastnictví státu se dostal například na základě takzvaných Benešových dekretů.

"Typicky jde například o majetek bývalého Řádu německých rytířů, který přešel do vlastnictví státu jako konfiskát majetku Německé říše," stojí v připomínce ministerstva.

Řád německých rytířů nepřišel o majetky v podobě rozsáhlých polností, dalších pozemků a hradu Bouzov na základě Benešových dekretů, ale už před druhou světovou válkou, kdy mu je zabavili nacisté. Po válce majetek zabral na základě rozhodnutí ministerstva zemědělství stát, řád se ale začal o majetek soudit.

Sociální demokraté v souvislosti s výkladem diskutovaného paragrafu požádali předsedu vlády Petra Nečase (ODS), aby jednoznačně vyloučil, že zákon povede k prolomení restituční hranice dané 25. únorem roku 1948.

"Pokud by se tyto skutečnosti potvrdily, může chystané narovnání s církvemi rozpoutat nové kolo restitučních sporů, které by mohly zpětně zasáhnout do majetkových poměrů tak, jak se vytvářely ještě před 25. únorem 1948. Takový vývoj by ČSSD pokládala za velmi nebezpečný a nepřijatelný," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle sporné části připravovaného zákona by stát měl vydat věc, která byla součástí původního majetku církví a náboženských společností a stala se předmětem majetkové křivdy, kterou utrpěla oprávněná osoba nebo její právní předchůdce v rozhodném období v důsledku mimo jiné "nedokončení řízení o nároku nebo neuspokojení nároku" podle Benešových dekretů, zákona o neplatnosti některých majetkově-právních jednání z doby nesvobody z roku 1946 nebo podle "obdobných právních předpisů".

Návrh na vyrovnání s církvemi počítá kromě finanční kompenzace i s tím, že církve dostanou 56 procent majetku zabaveného za minulého režimu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu má začít v roce 2013 a trvat 17 let. S návrhem nesouhlasí vedle opoziční ČSSD ani KSČM.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist