Prezident Václav Klaus jmenoval poslankyni hnutí Starostů a nezávislých (STAN) Alenu Hanákovou ministryní kultury.

V čele úřadu nahradí svého stranického kolegu Jiřího Bessera, jehož demisi přijal Klaus v pátek. Bývalý starosta Berouna rezignoval kvůli kontaktům s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl pravomocně odsouzen za korupci. Ministr neuvedl v majetkovém přiznání, že figuruje v Hráchově společnosti, která koupila byt na Floridě.

"Přeji vám, aby se vám dařilo, abyste nastoupila do rozjetého vlaku vlády premiéra (Petra) Nečase razantně, úspěšně a abyste v oblasti kultury něco pozitivního dokázala," dodal Klaus.

Do čela ministerstva vybralo Hanákovou vedení STAN spolu s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Na středečním jednání vlády už by nová ministryně měla být u projednávání návrhu zákona o vyrovnání s církvemi.

Prioritou památková péče

„Vážím si důvěry, kterou mi kolegové a předseda TOP 09 touto nominací projevili, a zároveň jsem si vědoma i velké zodpovědnosti, která z ministerské funkce vyplývá. Jako ministryně bych chtěla navázat na to, co se na ministerstvu dělalo dobře – především dotáhnout proces nezbytného majetkového narovnání státu s církvemi. Jednou z mých dalších priorit bude problematika památkové péče, příprava památkového zákona. Nechci zapomínat ani na živou kulturu a podporu tvořícím umělcům,“ vyjádřila se ke svému zvolení Hanáková.


Zkušenosti s živou kulturou získávala například v rámci spolupráce s festivaly Trnkobraní nebo Masters of Rock, které podporovala z pozice starostky, respektive místostarostky Vizovic.

 

Třiapadesátiletá Hanáková byla loni v květnu jako bezpartijní na kandidátce TOP 09 zvolena do sněmovny, kde je mimo jiné členkou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a místopředsedkyní podvýboru pro kulturu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist