Jiří Besser podle očekávání rezignoval na funkci ministra kultury. Uvedl, že necítí podporu svých stranických kolegů ze sdružení Starostové a nezávislí a nedostal prý prostor se před nimi obhájit. Zároveň údajně nechce zatěžovat vládu svou kauzou.

Ministr porušil zákon, když zamlčel ve svém majetkovém přiznání spoluvlastnictví luxusního bytu na Floridě, ke kterému přišel jako podílník americké společnosti Comoros Group. 

Besser odeslal rezignační dopis premiérovi Petru Nečasovi, který demisi přijal. Předseda vlády s končícím ministrem ráno hovořil po telefonu, chce se s ním ale ještě sejít osobně a vyslechnout jeho pohled na kauzu. Podle mluvčího vlády Jana Osúcha to však na faktu demise už nic nezmění.

Nečas by měl Besserovu rezignaci odnést na Hrad k podpisu prezidentu Václavu Klausovi. Zda to stihne ještě dnes před svým odletem na bruselský summit EU, není jisté.

Besserovou nástupkyní by se podle informací serveru IHNED.cz měla stát jeho kolegyně ze sdružení STAN a poslankyně Alena Hanáková.

V kuloárech přitom zazněla ještě další jména: například náměstek ministra Radek Zdráhal nebo jeho žena, muzikantka Zuzana Lapčíková.

Ve firmě s korupčníkem

Na Besserovu kauzu upozornil minulý čtvrtek internetový deník Insider. Ministr poté své angažmá ve firmě Comoros Group a podpisy pod smlouvami k jejímu bytu na Floridě vysvětloval tak, že chtěl pomoci příteli, podnikateli Pavlu Hráchovi.

Právě tohle přátelství ale Besserovi přitížilo. Vyšlo najevo, že Hrách byl v minulosti dvakrát pravomocně odsouzen - napřed za krádež ve firmě svého zaměstnavatele a později za uplácení ve státní konsolidační agentuře.

Dostal podmínku a soud mu v listopadu vyměřil také pokutu 600 tisíc korun. Podnikatel u soudu tvrdil, že nemá na její zaplacení. Letos přitom prý splatil hypotéku za 4,4 milionu korun na floridský byt. Hrách tvrdí, že hypotéku platil z peněz, které utržil za prodej své firmy.

Besser v pondělí řekl, že je připraven odejít, pokud mu bude prokázáno korupční jednání. Chtěl však předtím předložit kabinetu připravený zákon o církevních restitucích. Koaliční politici mu ale dali najevo, že jim jeho kauza vadí.