Do vážných potíží se dostal ministr kultury Jiří Besser.

Deník Insider zjistil, že politik v přehledu svého majetku zatajil vlastnictví bytu v USA. Tedy přesněji: Besser do dokumentu neuvedl účast v americké společnosti Comoros Group, která investovala do nemovitosti na Floridě zhruba 230 tisíc dolarů. To je v přepočtu asi 4,3 milionu korun.

Jde o byt ve vilovém domě v jednom z proslulých golfových resortů.

Besser tak nejen porušil zákon, ale jak podotkl deník Insider, ocitl se zároveň v podezření, že tajně ve Spojených státech investoval.

Ministr jakýkoliv nekalý úmysl popírá. Po zveřejnění informací řekl, že uvést majetek opomněl. A je prý "připraven nést odpovídající zákonné následky".

Dodal přitom, že dalšími podílníky podniku jsou dva jeho přátelé, s nimiž se údajně zná od dětských let.

"Jsem stále veden jako společník Comoros Group, LLC, což jsem si osobně ověřil při nedávné návštěvě USA, a to přesto, že jsem již dříve informoval společníky o mém úmyslu ze společnosti vystoupit. Po tomto zjištění jsem zadal svým právníkům, aby tento formální úkon vyřešili co nejdříve," uvedl Besser.

V rozporu se zákonem

Deník Insider napsal, že ministr Besser své angažmá v Comoros Group v rozporu se zákonem neuvedl v majetkovém přiznání, které sepisují členové vlády a poslanci sněmovny.

Nikde se prý nezmínil ani o nemovitosti na Floridě. Zmínka o těchto dvou věcech údajně chybí také v přiznání, které musel podávat jako starosta Berouna, jímž byl do svého vstupu do vlády v roce 2010.

Společnost Comoros Group, LLC podle Bessera nikdy nevyvíjela žádnou podnikatelskou činnost a nevytvářela žádný zisk. K účasti ve firmě ho prý v roce 2009, tedy v době, kdy byl rozhodnutý odejít z veřejné sféry, oslovil dlouholetý přítel s žádostí o pomoc. "Byt byl financován hypotečním úvěrem a z formálních důvodů bylo nutné, aby společnost vlastnili minimálně tři podílníci," prohlásil ministr.

Za své pochybení se Besser veřejně omluvil a oznámení o majetku prý doplní.

Gazdík: Jsem zklamán

Že je situace vážná, připustil i Petr Gazdík, předseda sdružení Starostové a nezávislí, které je ve vládě spojeno s TOP 09 a jehož členem je i Besser.

"Považuji to za tak zásadní věc, že se s panem ministrem chci co nejdřívě sejít," uvedl Gazdík pro IHNED.cz.

"Chci si sice počkat na podrobnější vysvětlení přímo od pana Bessera, ale už teď je jasné, že se tato věc stane jedním z klíčových bodů celostátního výboru, který se sejde zhruba za týden," dodal Gazdík.

Losovačka a bene miliardářům

Besser je ministrem kultury od loňského roku. Nejvýrazněji se zapsal do povědomí veřejnosti tím, že povolil vybrat pět finalistů tendru za 284 milionů korun na dostavbu depozitáře Národní knihovny takzvanou losovačkou. Sám je přitom členem vlády, která chce tento symbol neprůhlednosti a korupce v českých tendrech zakázat. 

Ministr se také dostal do sporu s pražskými památkáři a archeology. Besserův úřad si je proti sobě popudil tím, že šel na ruku miliardářům Radovanu Vítkovi a Sebastianu Pawlowskému. Rozhodl totiž, že nechá památkově chránit jen část gotických sklepů u Národní třídy.

To si podnikatelé přáli kvůli své investici. Ve starobylé lokalitě chtějí postavit multifunkční stavbu Copa centrum. Původně měly být památkově chráněny všechny tamní sklepy.

Kontroverzní bylo i rozhodnutí o demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze. Proti takovému záměru dokonce demonstrovaly stovky nespokojených lidí. Jde o dům, který sousedí s hotelem Jalta a který je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace.