Ministr kultury Jiří Besser odmítl, že by byl korupčníkem proto, že vlastní firmu spolu s Pavlem Hráchem odsouzeným za úplatkářství. Zároveň ale nabídl ministerskou funkci. "Nelpím na ní," řekl Besser s tím, že pokud kdokoliv předloží důkazy, že se dopustil korupce, rezignuje.

Dodal však, že minimálně do konce kalendářního roku chce kulturu vést. Hodlá dokončit zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Besser se na pondělní ranní tiskové konferenci zároveň omluvil za to, že do majetkového přiznání neuvedl účast v americké společnosti Comoros Group, která vlastní luxusní byt v golfovém ráji na Floridě za 4,3 milionu korun.

"Za toto pochybení se omlouvám. Jsem připraven nést důsledky, které z toho pro mne případně vyplynou z přestupkového řízení," uzavřel.

Zapomněl. Ale proč?

Nevysvětlil tak, proč údaje do jednoho z klíčových protikorupčních dokumentů nezapsal. A na konci brífinku nepovolil novinářům žádné otázky.

"Ministr pospíchá, odlétá na pracovní cestu do Vatikánu," řekl jeho mluvčí Stanislav Brunclík.

Besser uvedl, že ze společnosti Comoros Group v minulých dnech vystoupil. A ohradil se proti tomu, že je celá záležitost vnímaná jako "korupční kauza Besser".

"Nedopustil jsem se ničeho, co by se dalo označit nejen jako korupce či napomáhání korupci, ale nedopustil jsem se ani ničeho nečestného," řekl. Dodal, že se nijak neobohatil a nikdy firmu nepoužil k žádným svým podnikatelským aktivitám.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se