Ministra kultury Jiřího Bessera ze sdružení Starostové a nezávislí (ve sněmovně jsou ve společenství s TOP 09) by měla ve funkci nahradit jeho stranická kolegyně, poslankyně Alena Hanáková. Serveru IHNED.cz to potvrdilo více na sobě nezávislých zdrojů.

Sama Hanáková se k zákulisním informacím staví zdrženlivě. "Zatím je předčasné cokoliv komentovat. Nejdříve je třeba, aby se vše vyřešilo mezi Jiřím Besserem a vedením strany," řekla Hanáková pro IHNED.cz.

Vedení Starostů a nezávislých s řešením Besserovy kauzy čeká na to, až se ministr ve středu večer vrátí z pracovní návštěvy Vatikánu. Už je ale téměř jisté, že ho spolustraníci vyzvou k rezignaci.

A jasný názor na pokračování Jiřího Bessera ve vládě má i premiér a předseda koaliční ODS Petr Nečas. I když naplno ještě neřekl, že se Bessera chce zbavit.

Kdo je Alena Hanáková

Dosud nenápadná poslankyně byla vloni zvolena za Zlínský kraj. Narodila se 1. září 1958 ve Zlíně. Vystudovala učitelství 1. stupně na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V minulosti působila ve vedení města Vizovice, byla místostarostkou a v letech 2006 - 2010 starostkou. Nyní je členkou městského zastupitelstva. Ve sněmovně je členkou volebního výboru a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

"Potřebuji nejdříve mluvit s panem ministrem Besserem. Mimo jiné i proto, že považuji za akt elementární lidské slušnosti, aby můj názor slyšel první ode mne přímo tváří v tvář," řekl už v úterý Nečas.

Přítel korupčník

Besserovi zlomilo vaz přátelství s Pavlem Hráchem, který byl nedávno pravomocně odsouzen za to, že uplácel manažerku státní České konsolidační agentury. A už dříve Hrácha soud potrestal za krádeže ve firmě svého zaměstnavatele.

Besser navíc překročil zákon. V majetkovém přiznání totiž zamlčel, že s Hráchem vlastní firmu, která koupila byt na americké Floridě. "Porušení zákona je evidentní. Je to velký problém," řekl už dříve předseda Starostů Petr Gazdík.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se