Podnikatel Pavel Hrách, s nímž měl ministr kultury Jiří Besser firmu Comoros Group v USA s více než čtyřmilionovou investicí do bytu na Floridě, byl odsouzen nejen za uplácení ve státní správě.

Už v roce 2008, rok před nákupem bytu v USA, soud Hrácha pravomocně potrestal za to, že okradl firmu, pro kterou dříve pracoval. Podle serveru Aktuálně.cz se delikt stal v roce 2003.

"Byl odsouzen k peněžitému trestu ve výměře 100 tisíc korun," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Besserův společník ve firmě Comoros Group Pavel Hrách byl před měsícem odsouzen za korupci. Potvrdilo se, že uplácel manažerku České konsolidační agentury Radku Kafkovou, pražský městský soud mu za to uložil podmíněný trest.

Besser svou účast ve společnosti vlastnící nemovitost na Floridě neuvedl v majetkovém přiznání.

Ministr kultury v pondělí uvedl, že se účastí ve firmě spoluvlastněné odsouzeným podnikatelem nedopustil korupčního chování.

Pokud někdo předloží důkazy, je ochoten odstoupit po předložení zákona o vyrovnání s církvemi.

Za to, že se k vlastnictví nepřihlásil v majetkovém přiznání, je připraven nést důsledky. Řekl také, že ze společnosti Comoros Group v minulých dnech vystoupil.

"Oceňuji, že nabídl svou funkci k dispozici. Nabídka bude zvážena," uvedl Besserův stranický šéf Petr Gazdík (STAN).

Kvůli prvnímu trestu za okradení firmy letos v listopadu odvolací soud přitvrdil Hráchovi rozsudek za úplatky při obchodování s pohledávkami ze státní konsolidační agentury.

Pátrání po Hráchově podnikatelské minulosti ukazuje, že v době nákupu bytu na Floridě mohl mít k dispozici peníze získané za korupční manipulace s pohledávkami.

"Naprosto nelze vyloučit, že Ing. Hrách svou provizi za podíl za působení do nitra České konsodlidační agentury získal a podržel si. Naopak je to docela pravděpodobné," tlumočila podle webu odpověď mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Předražená kancelář od kamaráda

Kolem ministra Bessera se objevila první kauza krátce po jeho zvolení. V září loňského roku byl kritizován za to, že si pronajímá předraženou kancelář v centru Berouna.

Platí za ni 21 200 korun měsíčně, což je maximální částka, kterou může ministr od Sněmovny čerpat na nájem.

V nabídce realitních kanceláří lze najít levnější, přesto však důstojné kanceláře v centru města. Dům s Besserovou kanceláří navíc z poloviny patří jisté Jitce Slabochové, která poskytla TOP 09 jako sponzorský dar 400 tisíc korun. Její manžel je navíc Besserovým dlouholetým kamarádem.

Kauzou ministra kultury by se mohlo v úterý při pravidelném zasedání zabývat předsednictvo TOP 09. Za tuto stranu byl Jiří Besser jako nezávislý kandidát v roce 2010 do Sněmovny zvolen.