Ministr kultury Jiří Besser podniká s korupčníkem.

Jak zjistil server IHNED.cz, utajený byt v proslulém golfovém resortu na Floridě, který politik zatajil v přehledu svého majetku, společně s ním vlastní také Pavel Hrách. Tedy muž, kterého soud před měsícem potrestal za úplatkářství.

Hrách dostal dvoletou podmínku a pokutu šest set tisíc korun za to, že zprostředkovával peníze na úplatky pro členku představenstva České konsolidační agentury Radku Kafkovou. Tu soud potrestal ročním vězením. Z ČKA vynášela důležité informace.

Sám Besser ve společném byznysu s Hráchem nevidí problém. "Respektuji rozhodnutí soudu, má udělen trest a ten si odpyká. Ale po padesáti letech známosti ho nehodím přes palubu," řekl Besser pro IHNED.cz.

Premiér Petr Nečas s ním chce o celé záležitosti mluvit. "Situaci by stavělo do nového světla, jestli byl porušen zákon," konstatoval předseda vlády, pro kterou je boj proti korupci jednou z priorit.

Gazdík: Jsem zklamán

Že je situace vážná, připustil i Petr Gazdík, předseda sdružení Starostové a nezávislí, které je ve vládě spojeno s TOP 09 a jehož členem je i Besser.

"Považuji to za tak zásadní věc, že se s panem ministrem chci co nejdřívě sejít," uvedl Gazdík pro IHNED.cz.

Šéfovi poslanců TOP 09 a Starostů vadí nejen porušení zákona, ale především to, že ministr vlády figuruje ve firmě, kterou vlastní člověk odsouzený za korupci. "To mě hrozně zklamalo. Chci si sice počkat na podrobnější vysvětlení přímo od pana Bessera, ale už teď je jasné, že se tato věc stane jedním z klíčových bodů celostátního výboru, který se sejde zhruba za týden," řekl Gazdík.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se