Zhruba 200 obyvatel Šumavy na Modravě protestovalo proti aktivistům, kteří zde blokují těžbu kůrovcového dřeva. Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům, kteří zde pátý den kácí napadené stromy.

Protestní pochod občanů proti aktivistům se uskutečnil bez konfliktů. Pouze na počátku nastala malá strkanice s podporovateli aktivistů.

Účastníci pochodu předali dělníkům na svačinu borůvkový koláč, žádné aktivisty ale nepotkali. Většina z nich se přesunula na horu Březník a zatím těžbu neblokují. Pokračovat v blokádě chtějí podle svého mluvčího Vratislava Vozníka až odpoledne. Na místě je 50 policistů.

"Mrzí mě, že jsme nemohli diskutovat na místě těžby přímo s aktivisty. Náš průvod zastupuje maximum občanů oblasti, kdežto aktivistů, kteří údajně zastupují české občany, je jen pár," řekl ČTK starosta Modravy Antonín Schubert, který pochod svolal. V pochodu s transparenty Zachraňme Šumavu - Vyžeňte Hnutí Duha z Národního parku Šumava a Šumava je domovem člověka - Nejsme míň než kůrovec šlo kromě Schuberta do těžebních lokalit Na Ztraceném dalších devět starostů.Pochod podporovatelů těžby na Šumavě

Dvaadvacet šumavských obcí také odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu". Ponecháním přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen. "Všichni podporujeme snahu ředitele parku zastavit šíření kůrovce do dalších porostů," řekla starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Chalupa: Šumavu nelze nechat napospas kůrovci

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) uvedl, že Šumavu nelze ponechat napospas kůrovci, jako to dle něj činili jeho zelení předchůdci. Důsledkem by bylo podle něj zničení rozsáhlých ploch lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody. Proti kůrovci je podle něj nutné rozumně bojovat. Dodal, že je pro něj těžko pochopitelné, že Hnutí Duha, spolufinancované z peněz daňových poplatníků, nadále nerespektuje rozhodnutí soudu, jenž mu uložil, aby další akce na Šumavě neorganizovalo. Pochod podporovatelů těžby na Šumavě