Policisté ve středu v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy opět vyvedli z pěti lokalit ekologické aktivisty, kteří se pokoušeli bránit kácení stromů napadených kůrovcem.

Sedm z nich se přivázalo řetězy ke čtyřem stromům, policisté je museli odřezat. Jedna žena stále zůstává opásaná ke stromu a někteří aktivisté se podle policie do oblasti stále vracejí. V úterý jich bylo v místě 43, ve středu se jejich počet zvýšil o tři desítky.

"Dnes bylo předvedeno na obvodní oddělení 17 osob. Někteří aktivisté se do místa těžby stále vracejí," řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. V oblasti je 45 policistů, stejně jako v úterý, kdy předvedli na obvodní oddělení do Kašperských Hor 20 lidí.

Policisté zůstanou podle mluvčí v těžebních lokalitách přibližně do 18:00, stejně jako v pondělí a v úterý. Při opakovaném přestupku hrozí ekologům pokuty ve správním řízení až do výše 5000 Kč.

Dřevorubci jsou prý agresivní

Aktivisté hovoří o rostoucí agresivitě dřevorubců. "Asi je proti nám štvou," řekl mluvčí blokády Mojmír Vlašín. "Na policii nebylo dosud nic oznámeno," řekla policejní mluvčí. Podle policistů šlo pouze o slovní útoky. Vlašín ale tvrdí, že například mávali aktivistům před tělem zapnutými motorovými pilami, jeden dřevař se údajně vrhl na aktivistku obracečem klád.

Poražené kmeny prý padají velmi blízko aktivistů i policistů. Považuje za štěstí, že se zatím nikomu nic nestalo. "Většina aktivistů už prostor opustila, všude se těží. Ti, co mají odvahu, se na místa těžby zpět vracejí," dodal Vlašín.

Policie si vzpurné aktivisty natočí

Většina, zhruba 30 aktivistů, se ve středu podle Vlašína soustředí na jednu lokalitu těžby, kde v úterý pracovalo 20 dřevařů. Zvolili tam také novou metodu ochrany stromu, která má prodloužit policejní zásah na několik hodin.

Řetězy, kterými se v úterý připoutali ke stromům, totiž policisté snadno přestřihli. "Dva lidé jsou spojeni řetězem, který je nově v silné ocelové trubce. Jde o zdržovací taktiku, pro policisty to bude komplikace. Nechceme, aby tu porazili ani jeden strom," řekl.

 

Podle policistů mají v trubkách i ruce. Takto podle Vlašína aktivisté chrání tři stromy, u dalšího je opásán samotný aktivista. Další čtyři lokality těžby brání menší skupinky.

Zásah některé aktivisty odradil

Aktivisté si také stěžovali na zacházení policie, které podle nich neodpovídá jejich pokojnému protestu.

Podle Vlašína právě policejní zásah zřejmě přispěl k tomu, že se na místo vydalo ve středu více lidí a další se chystají přijet. Připustil však, že pondělní události některé aktivisty odradily.

Podobně jako v pondělí i v úterý chtějí dřevaři i ve středu porazit zhruba 300 stromů. Správa parku obehnala všechny lokality červenou páskou a tabulkami se zákazem vstupu nepovolaným osobám.

Ke kácení je označeno 4 tisíce stromů

"To, že je na místě policie, je důkazem toho, že Šumava je na území právního státu, v němž rozhodují nezávislé soudy a ne lídři politických stran nebo ekologických aktivistů, jako jsou pánové Liška nebo Bláha.

Náš postup je zcela podle zákona, což řekl jasně soud i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP)," uvedl Pechoušek. 

Aktivisté prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky.

Podle ředitele Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení zhruba 4000 stromů.

Podle správců parku je stromy nutné sanovat do 15 dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje až desetinásobek dalších stromů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist