Policisté opět zasahují v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy proti ekologickým aktivistům, kteří se pokoušejí bránit kácení stromů napadených kůrovcem. Policie vyvedla nejméně dva lidi, kteří se ke stromům opakovaně připoutali řetězy, řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Přivazováním ke stromům chtěli aktivisté kácení a policejní zákrok co nejvíc zdržet. Zákrok policie nabývá na brutalitě, tvrdí mluvčí blokády Mojmír Vlašín. Přiznal, že ubránit stromy před těžbou se nedaří, neboť je policie v přesile.

Kácení dnes přestávají aktivně bránit členové Hnutí Duha. Obdrželi předběžné opatření klatovského soudu, jenž nařídil, aby se hnutí zdrželo organizování pohybu a pobytu lidí v místě těžby. Programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký doplnil, že na místě jsou asi jen tři jejich členové, kteří opustí místo těžby.

Policie reaguje

Hnutí také s okamžitou platností ukončí veškerou organizační podporu účastníků blokády. "Ale vzácné horské lesy na Ptačím potoce před kácením nehájíme pouze my, nýbrž i desítky dalších lidí. Na ně se rozhodnutí soudu nevztahuje a každopádně za ně nemůžeme mluvit," dodal Kotecký.

Podle Ladmanové je na místě kolem čtyř desítek policistů, kteří přijeli na oznámení správců parku. Zasahují proto, že se aktivisté neoprávněně zdržují v místě označeném pro těžbu. Některé aktivisty policie přesvědčila k opuštění lokality. Nejméně dva lidé se opakovaně řetězy připoutali ke stromům. Policie je odstřihla. Kvůli podezření ze spáchání přestupku je odveze na obvodní oddělení, uvedla Ladmanová.

Vlašín tvrdí, že zásah policie nabývá na brutalitě. Jeden z policistů údajně napadl jednu aktivistku, škrtil ji a vyhrožoval jí násilím. Incident účastníci blokády ohlásili a zabývá se jím policejní inspekce, která prověřuje i stížnost na pondělní zákrok policie. Podle aktivistů jimi policisté při zásahu smýkali a zacházeli neadekvátně situaci.

Aktivisté také namítají, že policie nepřistupuje stejně k nim a správě parku. Účastníci blokády totiž podali trestní oznámení, v němž tvrdí, že se v lokalitě nelegálně těží dřevo. Policie se touto věcí zabývá. Zásah ale podle nich provedla proti aktivistům, ne proti těžbě. "Zdá se nám, že to není rovný přístup k občanům," konstatoval Vlašín.

Ekologové zpočátku přivazování ke stromům nechtěli používat, dnes ale využili zkušeností například hnutí Greenpeace a tuto taktiku několik lidí zvolilo. "Blokáda je ne příliš úspěšná. Kácí se na třech ze čtyř lokalit, i tu poslední pravděpodobně dlouho neudržíme," dodal Vlašín.

Po pondělním zásahu policie aktivistů přibylo. V pondělí jich bylo na místě 27, dnes už přes 40. Většina lidí, kteří byli v pondělí na místě, už večer prohlásila, že v blokádě hodlají i dál pokračovat. Večer se setkali s ředitelem národního parku Janem Stráským, společnou řeč v zásadní otázce zásahu v území ale nenašli.

"Nekácejte stromy!"

Aktivisté prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, kůrovcem napadené stromy vůbec nekácely. Tvrdí, že národní park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle Stráského výjimky nejsou třeba. Parku dala za pravdu i Česká inspekce životního prostředí, na kterou se aktivisté obrátili.

Za aktivisty se naopak dnes postavila stínová vědecká rada národního parku. "Vytěžením lokality u Ptačího potoka dojde k poškození unikátního ekosystému horského lesa, aniž by se šíření kůrovce do nižších poloh zabránilo. Ptačí potok se totiž nachází již za současnou linií šíření kůrovce," uvedl předseda stínové rady Jakub Hruška. Správa parku dnes zopakovala, že v kácení bude pokračovat.

"My jsme zatím označili 4000 stromů, které musíme asanovat do 15 dnů. V opačném případě z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje osmi- až desetinásobek dalších stromů," uvedl náměstek ředitele parku Tomáš Fait.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist