V bezzásahových zónách Národního parku Šumava se pesticidy nepoužívaly. Zjistila to během svého šetření Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Otrávené trojnožky inspekce neobjevila ani na území II. zón, tedy míst se sníženou ochranou, která byla převedena do bezzásahového režimu.

Inspekce také v oficiálním vyjádření konstatuje, že nedošlo k porušení žádného z nařízení, která vydal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Mezi ně patřil například zákaz používání jedů ve II. zónách v blízkosti potoků a bažin.

V ostatních místech sice jedy použity byly, ale do rozporu se zákonem se ředitel parku Jan Stráský podle ČIŽP dostal jen tím, že k použití těchto přípravků neměl povolení. Proto chce inspekce se správou parku zahájit správní řízení.

„V rámci tohoto správního řízení provede inspekce další šetření a zhodnotí, jaký vliv mělo použití biocidů na předměty ochrany přírody v národním parku,“ uvádí zpráva ČIŽP.

Na rozmisťování trojnožek s pesticidy upozornilo Hnutí Duha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist