Chystaná čtvrteční celodenní stávka v dopravě už podle všeho našla i svá pozitiva. S prvním z nich přišlo ministerstvo dopravy, které chce zastavení provozu na železnicích využít k jejich intenzivnějším opravám.
Uvedl to mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský s tím, že o této variantě se rozhodne v úterý. O možnosti vyjetí opravářských vozů Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) v průběhu stávky bude ministr Radek Šmerda jednat s odboráři, zástupci drah a správou dopravní cesty.
"Den, kdy vlaky nejezdí, bychom mohli využít tímto způsobem," uvedl Ptačinský. "Puštění vozů na železnici smysl stávky nenaruší, protože se nejedná o dopravu – a alespoň se tento den využije účelně," dodal mluvčí.
Klaus: Vláda by měla postupovat rezolutněji
Čtvrteční akci odborářů znovu odsoudil i prezident Václav Klaus. Podle něj by vláda měla postupovat daleko rezolutněji a třeba i jít do protiútoku.
Komentář Jindřicha Šídla: Stávka přináší body "premiérovi" Kalouskovi
Článek publicisty Josefa Boušky: Jak jsem zablokoval odborového předáka
Fyzik Tomáš Opatrný bloguje: Tři pozitiva stávky
Odboráři DPP: Stávku jsme hlásili včas
Mezitím se v pondělí nahlas ozvali i odboráři Dopravního podniku Praha (DPP). Protestují proti předběžnému opatření pražského městského soudu, který v pátek zakázal železničním odborům stávku vyhlášenou už na pondělí (a později přesunutou na čtvrtek).
Upozornili, že jejich organizace ohlásila vedení DPP stávku už minulý týden v úterý, tedy čtyři pracovní dny před jejím konáním.
Odboráři po pátečním usnesení soudu přesunuli stávku z pondělka na čtvrtek a oproti původním záměrům (od 3.00 do 16.00) ji prodloužili na celý den.
"Odborový svaz dopravy jako vyhlašovatel oznámil stávku na 13. června vedení DP Praha již 7. června 2011, to jest čtyři pracovní dny před konáním stávky," sdělili odboráři.
Přemýšlíte, jak se ve čtvrtek dostat do práce, do školy, k lékaři? Co si myslíte o stávce odborářů, kteří chtějí zablokovat na celý den dopravu v Česku?
Hledáme nejlepší tipy, jak si se s stávkou poradit. Chceme znát vaše postřehy a názory.
Pište nám na http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.
A staňte se také spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky. Pište a posílejte své zkušenosti se stávkou, fotografie i videa.
Podle nich o stávce vědělo jak vedení DPP, tak pražský magistrát, protože už ve čtvrtek se sešli na jednání a podepsali dohodu o postupu a spolupráci při stávce.
Odbory: Soud hrubě pošlapal ústavní právo
Odboráři z DPP označili postup soudu za "hrubé pošlapání ústavního práva".
"Veřejné oznámení stávky v pátek 10. června bylo jen aktem sdělení veřejnosti o přerušení práce v DPP a dalších firmách na 13. června. Zákonné je podání zaměstnavateli, nikoliv oznámení médiím," uvedli odboráři.
Soudce městského soudu v pátek zakázal vyhlásit stávku Odborovému sdružení železničářů, stávkou odborářů DPP se nezabýval.
Zástupci odborových svazů už o víkendu prohlásili, že vláda zneužila justici, a upozornili, že soudce Martin Valehrach, který rozhodl o zákazu pondělní stávky, rozhodl také o nezákonnosti stávky řidičů pražských tramvají v roce 2003.
Předseda pražského městského soudu Jan Sváček se však proti nařčení odborářů ostře ohradil a odmítl, že by soudci rozhodovali na přání politiků.
Odboráři v pondělí jednají o konkrétních krocích, které při organizaci stávky podniknou. Na 14. hodinu naplánovali brífink, na němž své záměry chtějí představit veřejnosti. Do té doby odmítají na otázky odpovídat.
"Omlouvám se, ale všechny dotazy zodpovím až na tiskové konferenci," řekl pro IHNED.cz Jaroslav Pejša, předseda Odborového sdružení železničářů.
Nepojedou vlaky ani většina spojů MHD
Podle všeho ve čtvrtek v době stávky nevyjedou žádné vlaky, osobní ani nákladní. Stát bude také MHD v Brně, v Praze a dalších městech bude hromadná doprava výrazně omezena.
Zda bude jezdit v hlavním městě pro dopravu klíčové metro, zatím není jasné.
Zástupci Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) v neděli také potvrdili, že se chystají na blokádu silnic. Přesná místa nesdělili s tím, že policie chce blokádu řešit razantnějším způsobem než například před třemi lety.
Server Aktuálně.cz nicméně tvrdí, že odboráři od blokád upouštějí, silnice chtějí "obsadit" pomocí ohlášených pochodů. Pochod by měl směřovat k ministerstvu financí, resortu Miroslava Kalouska (TOP 09), který pondělní stávku pomohl zrušit.
Stávkovat bude i část zaměstnanců České pošty
Ke stávce se navíc přidá i další z menších odborových sdružení zaměstnanců České pošty, SOS-21. Původně měly na poště protestovat jen dopravní odbory. Informoval o tom předseda SOS-21 Petr Pohl. SOS-21 sdružuje několik desítek až stovku zaměstnanců podniku, převážně v oblasti přepravy.
Pošta je s 36 000 pracovníky největším zaměstnavatelem v zemi.
Již minulý týden se k připravovanému protestu připojili řidiči ze Základní organizace OSD přepravy a dopravy České pošty, která má rovněž řádově desítky až stovky členů. Naopak největší odborové sdružení na poště, Poštovní podnikový koordinační odborový výbor (PPKO) s více než 15 000 členy, s důvody stávky sice souhlasí, ale podle předsedy Karla Koukala se k ní nepřipojí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist