Téměř tři pětiny Čechů a Češek souhlasí se stávkou v městské dopravě a na železnici, kterou nyní chystají na protest proti vládním reformám odbory. Zhruba stejný počet lidí je ale proti zablokování silnic a hlavních tahů v metropoli. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C, který si nechala vypracovat Česká televize. Zapojilo se do něj 10. a 11. června 692 lidí. Čtvrtina dotázaných by aktivně šla i do generální stávky.

Také čtenáři serveru IHNED.cz se stávkou spíše souhlasí. V naší anketě hlasovalo celkem 6082 lidí, z nichž celých 71 procent je pro stávku.

Pro polovinu lidí jsou chystané vládní reformy naprosto nepřijatelné, a stávka prostě být musí. Téměř čtvrtině dotázaných se reformní záměry kabinetu sice také nelíbí, ale se stávkou nesouhlasí. Zhruba 18 procent lidí zase reformy přijímá, ale má pochopení i pro stávkující. Každý 12. člověk je naprosto proti stávce.

Se zastavením práce na železnici a v městské dopravě celkově souhlasí 58 procent lidí, zbytek je proti. Dvě pětiny dotázaných se kloní k blokádě hlavních silnic a tahů v metropoli. Šedesát procent s nimi nesouhlasí. Závažné problémy by stávka způsobila prý 15 procentům dotázaných. Potíže by byly únosné podle 29 procent lidí. Celkem 56 procent oslovených tvrdí, že by se jich stávka vůbec nedotkla.

Podle 53 procent lidí může za to, že se nepodařilo dosáhnout toho, aby odbory od stávky ustoupily, spíš vláda. Není prý ochotná ustoupit. Každý devátý člověk je naopak přesvědčený o tom, že vinu na tom mají odbory a jejich neústupnost. Obě strany mají stejný podíl na nynější situaci podle 29 procent lidí. Sedm procent dotázaných se v dění nevyzná.

Tři pětiny lidí se domnívají, že kabinet ale ani po stávce své reformy neupraví. Zhruba 16 procent dotázaných míní, že ministři ustoupí a návrhy změní. Téměř čtvrtina si myslí, že se kabinet rozpadne, takže žádné reformy nebudou.

Ke generální stávce jako k důraznějšímu protestu proti reformám se nyní kloní víc lidí než loni v prosinci. Zatímco teď by se do ní zapojilo 26 procent lidí, tehdy to bylo 12 procent. Nepodpořilo by ji a nešlo by do ní nyní 28 procent dotázaných, loni koncem roku jich bylo 38 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist