Policie chce při blokádách zajistit průjezdnost silnic, zejména kvůli hasičům a vozům záchranné služby. Proti stávkujícím nijak zasahovat nebude. Rozhodně nebude konat na základě politického zadání, řekl v nedělním pořadu Partie ministr vnitra Jan Kubice.

"Není možné občany omezovat," řekl. Podle něj se může stát, že silnice nebudou nějaký čas průjezdné, policie však k tomu má svá opatření - budou nasazeny vrtulníky, pomocí kterých se budou vybírat objízdné trasy. Uvedl také, že by mělo být v den stávky nasazeno asi o polovinu více policistů než v běžný den.

Pokud například někdo na magistrálu vysype balíky slámy a bude ji blokovat, policie podle Kubiceho spolu s Technickou správou komunikací překážku odstraní. Pakliže ji bude kdokoli dále blokovat, bude vyzván, aby od svého jednání upustil. "Nepředpokládám, že by v této situaci byla použita vodní děla či gumové projektily," prohlásil ministr.

Nasazeni by měli být jak policisté z antikonfliktního týmu, tak i pořádková či dopravní služba.

Podle Kubici má policie zpracované modelové situace i pro případy blokád, kdy stávkující nebudou chtít ustoupit.

Blokády v zahraničí jsou běžné

Zodpovědnost za zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku je v pravomoci konkrétních krajských ředitelství, napsal mluvčí policejného prezidia Jiří Vokuš. "Představa, že vzniklo politické zadání, tak to opravdu není," prohlásil Kubice.

Blokády silnic jsou v zahraničí poměrně častými protesty odborářů i soukromých zemědělců. "Docela by mne zajímalo, jak se to de lege lata řeší v západní Evropě nebo i v Polsku, kde jsou třeba farmářské protesty velmi časté a zemědělské produkty, často velmi smrduté, jsou na silnici nebo na chodníku velmi často," poznamenal na webových stránkách jinépravo blogger a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist